Wścieklizna potwierdzona u lisów i psa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
08-03-2022,15:15 Aktualizacja: 28-03-2022,9:38
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały o kolejnych czterech przypadkach wścieklizny u zwierząt w Polsce. Dwa z nich potwierdzono w woj. lubelskim i dwa w woj. mazowieckim. 
 
Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie czterech przypadków wścieklizny u zwierząt. Trzy z nich wystąpiły u zwierząt dzikich i jeden u domowego.  
 
Choroba została stwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Lublinie.
 
branża mięsna, pomoc dla Ukrainy, UPEMI, produkcja mięsa

Branża mięsna gotowa pomóc Ukrainie

Największe organizacje branżowe sektora mięsnego w Polsce wystosowały list do premiera i ministra rolnictwa, zgłaszając swoją gotowość do pracy nad przygotowaniem i realizacją systemowych rozwiązań dotyczących pomocy Ukrainie - poinformowała Unia...
Przypadek wścieklizny nr 16 w 2022 r. potwierdzono w miejscowości Dęblin w gminie Dęblin w powiecie ryckim w woj. lubelskim u padłego lisa. Kolejny przypadek wścieklizny nr 17 potwierdzono w tej samej miejscowości również u padłego lisa.
 
Przypadek wścieklizny nr 18 został stwierdzony w miejscowości Karczew w gminie Karczew w powiecie otwockim w woj. mazowieckim u padłego psa. Jest to drugi przypadek u zwierzęcia domowego w bieżącym roku. Jak podają służby weterynaryjne zwierzę nie było szczepione przeciwko wściekliźnie.
 
Ostatni przypadek wścieklizny nr 19 potwierdzono w miejscowości Glinianka w gminie Wiązowna w powiecie otwockim w woj. mazowieckim u padłego lisa.
 
Główny lekarz weterynarii przypomina o obowiązku szczepień psów przeciwko wściekliźnie po ukończeniu 3 miesiąca życia. Apeluje on też o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.
 
Przypomina także o nakazie szczepienia kotów na terenie całego obszaru zagrożonego wścieklizną w woj. mazowieckim oraz na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego w woj. lubelskim.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA