Wścieklizna potwierdzona u kolejnych lisów i kotów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-12-2021,9:40 Aktualizacja: 13-12-2021,9:09
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych 5 przypadkach wścieklizny u zwierząt dzikich i domowych w Polsce. Chorobę wykryto w woj. mazowieckim oraz świętokrzyskim. 
 
Służby weterynaryjne potwierdziły nowe przypadki wścieklizny w Polsce na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Kielcach w dniach 7 i 9 grudnia.
 
Przypadek wścieklizny nr 101 w 2021 r. został stwierdzony w dzielnicy Wawer miasta stołecznego Warszawy w woj. mazowieckim, u lisa zagryzionego przez psa.
 
Odbiór zwierząt w drodze interwencji, RPO, Marcin Wiącek

Odbiór zwierząt przez organizacje? Są poważne wątpliwości prawne

Rzecznik praw obywatelskich wskazuje na konieczność doprecyzowania zasady subsydiarności (pomocniczości) przy prowadzeniu interwencyjnego odbioru zwierzęcia oraz rozważenie stworzenia rejestru organizacji, których upoważnieni przedstawiciele...
Wścieklizna, przypadek nr 102, został stwierdzony w miejscowości Marcelów w gminie Pionki w powiecie radomskim w woj. mazowieckim, u padłego kota.
 
Przypadek wścieklizny nr 103 potwierdzono w dzielnicy Praga Południe miasta stołecznego Warszawy u lisa poddanego eutanazji. Przypadek wścieklizny nr 104 został stwierdzony również w Warszawie w dzielnicy Wawer, u padłego kota.
 
Ostatni przypadek wścieklizny nr 105 został stwierdzony w miejscowości Suchedniów w gminie Suchedniów w powiecie skarżyskim w woj. świętokrzyskim, u padłego lisa.
 
Do tej pory 101 przypadków potwierdzono w woj. mazowieckim, 2 w woj. podkarpackim i 2 w woj. świętokrzyskim. 
 
We wszystkich przypadkach wdrożono środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania tej choroby. 
 
Główny lekarz weterynarii przypomina, że wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych zoonoz, czyli chorób przenoszących się ze zwierząt na człowieka. Wirus wścieklizny przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia, a najczęstszą drogą zakażenia jest pokąsanie. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA