VAT na pasze dla zwierząt gospodarskich? Ministerstwo wyjaśnia
Kwestię stawek VAT dotyczących pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych, w tym śruty i otrąb, wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Od 1 lipca są bowiem stosowane przepisy tzw. nowej matrycy stawek VAT.
Nowy system opiera się na identyfikowaniu towarów na potrzeby VAT (a więc również do celów określenia właściwej stawki VAT) generalnie za pomocą klasyfikacji tych towarów według Nomenklatury scalonej (CN).
Komisja nie wniosła poprawek do ustawy o paszach
W niektórych przypadkach stosowanie stawek obniżonych jest jednak uzależnione od spełnienia przez towar określonych wymogów - wówczas klasyfikacja CN pozostaje bez znaczenia.
"Zasady te, zawarte w ustawie o VAT, dotyczą również stosowania przepisów w zakresie stawek VAT dla towarów, które można określić jako pożywienie dla zwierząt" - podkreśla resort finansów.
I tak, obniżona stawka 5 proc. jest stosowana w odniesieniu do towarów z kategorii pożywienia dla wszystkich zwierząt, które są zaklasyfikowane do działów (kodów) Nomenklatury scalonej (CN) wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy o VAT.
Przykładowo są to:
- 02 - mięso i podroby jadalne
- 03 - ryby i skorupiaki, mięczaki i pozostałe bezkręgowce wodne (z wyłączeniem jednak homarów i ośmiornic oraz innych towarów objętych CN 0306 - CN 0308)
- 04 - produkty mleczarskie: jaja ptasie; miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone
- 07 - warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy, jadalne
- 08 - owoce i orzechy jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów
- 10 - zboża
- 15 - tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz produkty ich rozkładu; gotowe tłuszcze jadalne; woski pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego (wyłącznie jadalne)
W Polsce może zabraknąć pasz. Zdaniem KIPDiP politycy igrają z ogniem
Stawka 8 proc. jest stosowana w odniesieniu do towarów z kategorii pożywienia dla zwierząt, które nie są objęte stawką 5 proc., a które są zaklasyfikowane do działów Nomenklatury scalonej (CN) wymienionych załączniku nr 3 do ustawy o VAT, jak np.: 06 - Drzewa żywe i pozostałe rośliny; bulwy, korzenie i podobne; kwiaty cięte i liście ozdobne czy 12 - Nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza (z wyłączeniem towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi).
Pełna stawka 23 proc. stosowane jest we wszystkich przypadkach niespełniających wymogów do zastosowania stawek 5 i 8-procentowej.
Niektóre produkty mogą podlegać jednak każdej z nich. Na przykład jeśli podatnik sprzedaje otręby, możliwe są do zastosowania trzy stawki VAT w zależności od parametrów jakościowych towaru, które warunkują jego klasyfikację według CN:
- 5-proc. stawka podatku VAT - otręby sklasyfikowane w dziale 11 CN Produkty przemysłu młynarskiego; słód; skrobie; inulina; gluten pszenny
- 8-proc. stawka podatku VAT - otręby niesklasyfikowane w dziale 11 CN Produkty przemysłu młynarskiego; słód; skrobie; inulina; gluten pszenny (a sklasyfikowane np. w dziale 23 CN Pozostałości i odpady przemysłu spożywczego; gotowa pasza dla zwierząt) - pod pewnymi warunkami
- 23-proc. stawka podatku VAT - w pozostałym przypadku
Więcej szczegółów tutaj.
-
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)