W Polsce może zabraknąć pasz. Zdaniem KIPDiP politycy igrają z ogniem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
07-11-2020,10:00 Aktualizacja: 06-11-2020,13:49
A A A

Od początku 2021 roku polscy producenci drobiu i jaj mogą doświadczyć szoku związanego z niemal całkowitym brakiem dostępności pasz dla ptaków.

Stanie się tak, jeśli parlament nie zmieni ustawy o paszach, która tylko do końca 2020 roku pozwala stosować pasze z udziałem surowców GMO.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Cena kurcząt brojlerów spada od końca września

Kurczęta brojlery w przedostatnim tygodniu października ponownie potaniały. Z kolei cena indyków oraz mięsa drobiowego wzrosła.   Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informuje, że od końca września bieżącego...

Tymczasem pasze oparte o składniki modyfikowane genetycznie stanowią ponad 90 procent wszystkich zużywanych przez drobiarstwo - ostrzega Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

- Polscy politycy igrają z ogniem. Jeśli w ekspresowym tempie nie zmienią ustawy o paszach to albo produkcja drobiu i jaj będzie musiała z dnia na dzień upaść, albo cała branża już za kilka tygodni będzie funkcjonowała nielegalnie - mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor KIPDiP.

Zdaniem ekspertki nie ma obecnie, ani w przewidywalnej przyszłości, alternatywy dla stosowania w żywieniu drobiu pasz z udziałem GMO.

- Całkowity brak podaży surowców mogących zastąpić składniki modyfikowane genetycznie sprowadzi na kraj trudne do wyobrażenia, dramatyczne konsekwencje. Pomijając problemy branży, z dnia na dzień, gwałtownie podrożeją jaja i mięso drobiowe, których z czasem w sklepach zacznie brakować, a wart kilkanaście miliardów złotych polski eksport drobiarski załamie się - twierdzi dyrektor Izby.

drób, eksport drobiu, Filipiny

Filipiny przywróciły eksport z Polski mięsa drobiowego

Strona filipińska zniosła zakaz eksportu z Polski mięsa drobiowego oddzielonego mechanicznie - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii. Ograniczenie wprowadzono po wykryciu na terytorium naszego kraju ognisk wysoce zjadliwej grypy...

Analizy przeprowadzane przez KIPDiP pokazują, że jeden z podstawowych składników karmy dla drobiu, czyli modyfikowana genetycznie soja sprowadzana do Polski z obu Ameryk w najbliższych kilkunastu latach nie będzie mogła być w żaden sposób zastąpiona.

Problemem jest zbyt mała podaż surowców alternatywnych oraz - w przypadku niektórych produktów zamiennych - niekorzystne właściwości antyżywieniowe w chowie drobiu. Według Izby powszechne stosowanie zamienników dla soi GMO oznaczałoby obecnie także brak opłacalności produkcji drobiarskiej.

Jeśli ustawa o paszach nie zostałaby zmieniona Polska byłaby jedynym krajem w Europie, gdzie obowiązywałby zakaz żywienia zwierząt paszami zawierającymi składniki GMO.

- Nie znajduję wytłumaczenia dla powodów wprowadzenia zakazu dla GMO w naszym kraju - mówi Katarzyna Gawrońska. Powołuje się na Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) odpowiedzialny za rejestrowanie nowych materiałów paszowych i dopuszczanie ich do żywienia zwierząt i ludzi w UE, który uznał liczne badania naukowe wskazujące, że transgeniczne DNA ulegają denaturacji w żołądku właściwym zwierząt pod wpływem niskiego pH.  

W związku z tym nie występują nawet śladowe ilości zmodyfikowanego DNA w narządach i tkankach zwierząt, w tym drobiu, mięsie i jajach.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zaapelowała do ministra rolnictwa o podjęcie pilnych działań zmierzających do nowelizacji ustawy o paszach w celu uniknięcia katastrofy drobiarstwa oraz przemysłu paszowego w Polsce.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA