Ustawa "odorowa" jest potrzebna. Minister nie ma wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-04-2019,10:35 Aktualizacja: 11-04-2019,10:44
A A A

- Trzeba doprowadzić wreszcie do pogodzenia możliwości inwestowania na obszarach wiejskich z opinią środowisk, które na wsi mieszkają - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Minister środowiska podjął próbę rozwiązań tego problemu i jestem mu za to wdzięczny - powiedział szef resortu zapytany przez dziennikarzy o projekt tzw. ustawy odorowej.

ustawa odorowa, budynki inwentarskie, chlewnie, fermy drobiu, uciążliwości zapachowe

Rząd chce określić minimalną odległość ferm od budynków mieszkalnych

Co najmniej 500-metrowa odległość od zabudowań mieszkalnych będzie obowiązywała w przypadku lokalizacji dużej fermy zwierząt ze względu na emitowanie związków odorowych. Resort środowiska przygotował przepisy, które mają...

Projekt ustawy "o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej" trafił pod koniec marca do prac rządowych. Trwają konsultacje i opiniowanie projektu.

Resort środowiska wyjaśnił w uzasadnieniu do projektu, że przepisy takie zostały przygotowane na skutek licznych skarg od mieszkańców wsi w związku z nieprzyjemnymi zapachami z obiektów inwentarskich.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie ministerstwa wynika, że połowa Polaków postrzegała tzw. odór jako poważny problem w kraju. Do najbardziej uciążliwych w sąsiedztwie miejsca zamieszkania Polacy zaliczają fermy trzody chlewnej (42 proc.) oraz drobiu i zwierząt futerkowych.

- Trzeba doprowadzić wreszcie do pogodzenia możliwości inwestowania na obszarach wiejskich z opinią środowisk, które na wsi mieszkają. Ta sprawa nie może być dalej rolowana i chowana, musi być rozwiązana. Ponieważ społeczeństwo mieszkające na wsi, nie tylko ci z miasta, również dostrzega uciążliwości związane ze źle prowadzonymi hodowlami różnych gatunków zwierząt, zwłaszcza przy dużej intensywności - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

ustawa odorowa, budynki inwentarskie, chlewnie, fermy drobiu, uciążliwości zapachowe, adam bodnar

Ludzie mają dość życia w smrodzie. Rzecznik interweniuje u premiera

"Nie idzie wytrzymać. Dorosłego ciągnie na wymioty, a co dopiero dzieci. Ubrania, pościel, wszystko przesiąkło smrodem" - te słowa mieszkańca miejscowości, gdzie funkcjonuje ferma norek, cytuje rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do...

Jak mówił, trwają prace nad tym, jak pogodzić budowę ferm, budynków inwentarskich z utrudnieniami, jakie z nich wynikają dla mieszkańców wsi. Propozycje wydają się rozsądne.

Do 270 DJP (duża jednostka przeliczeniowa inwentarza, np. 1 DJP = dorosła krowa) nikt nie ingeruje w gospodarstwo rolnika, a jest to już duża produkcja. W tym wypadku działa tylko prawo budowlane, które określa odległość od sąsiada.

Jeżeli wielkość fermy ma przekroczyć 270 DJP, wtedy budynki inwestorskie muszą być odsunięte od budynków mieszkalnych o tyle metrów, ile będzie dużych zwierząt. Natomiast duże fermy - powyżej 500 DJP nie będą mogły być bliżej zlokalizowane niż 500 metrów od innego gospodarstwa i budynków użyteczności publicznej.

- Wydaje się, że to są rozwiązania bardzo racjonalne - stwierdził Ardanowski. Zauważył, że protestują ci, którzy chcieli, nie licząc się ze społecznościami lokalnymi, tworzyć ogromne kompleksy fermowe.

Projekt skrytykował Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej, który wskazuje, że "projekt ustawy odorowej potęguje negatywne procesy zachodzące na polskiej wsi" i w odczuciu organizacji jest sprzeczny z deklarowaną przez resort rolnictwa linią odbudowy produkcji trzody chlewnej w Polsce.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA