Trwają Targi Ferma 2022 w Bydgoszczy
Targi Ferma 2022 rozpoczęły się 25 lutego i będą trwały do niedzieli 27 lutego. Po raz pierwszy, ale jak się okazuje nie ostatni, impreza zagościła do Bydgoszczy.
Targi Ferma to coroczna wystawa przeznaczona dla hodowców bydła i producentów mleka oraz trzody chlewnej i drobiu. Impreza odbywa się po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Po raz pierwszy zawitała ona do Bydgoszczy.
Innowacyjny dodatek do pasz zmniejszy emisję metanu przez krowy mleczne
Mariusz Jabłoński, Prezes DLG AgroFood podczas wczorajszego otwarcia targów poinformował, że w przyszłym roku również odbędą się one w Bydgoszczy.
- Mam nadzieję, że przyjmie się ona w tym mieście i na stałe w nim zagości. Jest nam niezmiernie miło, że możemy się w końcu spotkać. Nasze targi są pierwszym rolniczym wydarzeniem tego typu w Polsce w tym roku - mówił podczas otwarcia Mariusz Jabłoński.
W trakcie uroczystego otwarcia Targów Ferma 2022, prezydent DLG Hubertus Paetow, nagrodził Ludwika Apolinarskiego, byłego Prezesa DLG Agrofood, medalem za wieloletnią współpracę międzynarodową.
- Ludwik Apolinarski nie miał łatwego początku w tej organizacji. Mierzył się z wieloma problemami, ale podołał im i osiągnął sukces - mówił Hubertus Paetow,
Ludwik Apolinarski z dniem 31 grudnia 2021 roku przeszedł na emeryturę. Na stanowisku Prezesa Zarządu zastąpił go Mariusz Jabłoński związany z DLG AgroFood od 2013 roku.
Podczas pierwszego dnia targów odbyła się debata zatytułowana "Co lepsze dla producentów świń, co lepsze dla środowiska? - czy istnieje konflikt interesów?". Poprowadził ją dr Tomasz Schwarz z UP w Krakowie.
W 2022 roku nie było ognisk ASF. Działania służb przynoszą efekty?
- Nasza branża popełniła gigantyczny błąd. W czasie, kiedy przeciwnicy hodowli i produkcji zwierzęcej oraz spożywania mięsa zaczęli opracowywać nowe strategie działania, my pozostawaliśmy bierni z lekkim pobłażliwym uśmiechem. Oni skutecznie zdjęli go z naszych twarzy. W pewnym momencie stwierdziliśmy, że nie tylko musimy walczyć o racjonalny przebieg całej dyskusji, ale przede wszystkim o własny byt - mówił dr Tomasz Schwarz.
W dyskusji na ten temat wzięli udział dr Janusz Wojtczak, hodowca trzody chlewnej prowadzący przedsiębiorstwo rolne Inter-Agri, Mariusz Nackowski dyrektor GR A. Brzozowski oraz Józef Homanowski, hodowca trzody chlewnej.
Martin Ziaja z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka mówił o skutkach Zielonego Ładu dla hodowców i producentów mleka i bydła.
Martin Ziaja mówił również na temat produkcji mleka nonGMO oraz związanych z nią trendach, które właśnie się zmieniają.
- Rolnicy, którzy produkują mleko bez użycia pasz genetycznie modyfikowanych, coraz częściej decydują się na powrót do poprzedniego modelu, a mleczarnie, które tego wymagają, zaczynają tracić dostawców. Dlatego nawet pionierzy produktów mlecznych nonGMO zaczynają się zastanawiać, czy warto dalej iść tą drogą - mówił Ziaja.
Targi Ferma 2022 potrwają do niedzieli 27 lutego. Organizatorzy zapraszają wszystkich hodowców bydła i producentów mleka oraz trzody chlewnej do udziału w tym wydarzeniu.
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)