Świat zootechniki obradował w Warszawie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-09-2015,10:30 Aktualizacja: 07-09-2015,10:26
A A A

Frekwencja wśród uczestników przerosła oczekiwania organizatorów. Do Polski przyjechało ponad 1100 osób, naukowców i praktyków a także przedstawicieli administracji rządowych związanych z naukami zootechnicznymi nie tylko z Europy, ale także ze świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii i Brazylii.

Tegoroczny zjazd odbył się w Warszawie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Polska już po raz trzeci była organizatorem Zjazdu Europejskiej Federacji Zootechnicznej EAAP. Poprzednie dwa zawitały do naszego kraju w 1975 i 1998 r.

- EAAP ma 37 członków w związku z tym po raz kolejny zjazd zawita do nas za 37 lat - mówił prof. Roman Niżnikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego.

- Cieszę się, że w tym roku jesteśmy w Polsce. Wasza zootechnika jest na bardzo wysokim poziomie, więc jest to doskonałe miejsce dla naszego zjazdu - mówił podczas konferencji prasowej prezydent EAAP Philippe Chemineau.

W trakcie spotkania odbyło się 56 sesji tematycznych poświęconych między innymi zrównoważonej produkcji, genetyce oraz efektywnemu żywieniu zwierząt.

- Pracujemy nad tym, żeby zapewnić rozwój zrównoważonego rolnictwa. Obecnie dużym wyzwaniem dla współczesnego świata jest wyżywienie stale rosnącej populacji, ale także dbałość o środowisko naturalne jak np. ograniczenie emisji metanu przez zwierzęta gospodarskie - podkreślał Philippe Chemineau.

W konferencji prasowej uczestniczył także sekretarz generalny Europejskiej Federacji Zootechnicznej Andrea Rosati, który zwrócił się z apelem do mediów.

- Waszym zadaniem jest rzetelne przekazywanie sprawdzonych informacji wszystkim, którzy zajmują się rolnictwem. Zależy nam na tym, aby producenci rolni mieli dostęp do najnowszych wiadomości i trendów panujących w tym sektorze - mówił Andrea Rosati.

Sekretarz EAAP zdradził również miejsca dwóch kolejnych zjazdów EAAP. W 2016 r. odbędzie się on w Belfaście, a w 2017 roku w Talinie.

Od kilku lat EAAP coraz większy nacisk kładzie na popularyzację osiągnięć nauki wśród praktyków i prezentowania ich potrzeb w środowisku akademickim, poświęcając temu specjalne sesje. Odzwierciedla to temat wiodący tegorocznego Zjazdu: „Innowacje w produkcji zwierzęcej: od idei do praktyki”.

Podczas tegorocznej konferencji po raz pierwszy odbył się blok nazwany dniami praktyki, który podzielono na dwie części. Pierwsza była prowadzona wyłącznie w języku angielskim, tak jak pozostała część obrad zjazdu, druga tłumaczona symultanicznie na język polski i angielski pod hasłem: Krajowe forum nauka-praktyce.

Europejska Federacja Zootechniczna to międzynarodowa organizacja pozarządowa założona w 1949 roku w Paryżu. Jej celem jest promocja osiągnięć praktycznych i naukowych w produkcji zwierzęcej, a także wymiana doświadczeń pomiędzy krajami zrzeszonymi w Federacji. Krajowym organizatorem konferencji było Polskie Towarzystwo Zootechniczne.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA