Soja jest najtańsza od 10 lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-09-2018,9:20 Aktualizacja: 28-09-2018,9:28
A A A

Soja tak tania jak obecnie była 10 lat temu. Na tę sytuację wpłynęła wojna handlowa między Chinami i Stanami Zjednoczonymi oraz rosnąca z każdym rokiem roku podaż tego surowca.

Soja w tym roku, jak informuje TVP 1, dobrze obrodziła zarówno za oceanem, jak i na krajowych polach. W związku z dużą ilością surowca jego cena jest niższa, co cieszy hodowców trzody chlewnej, drobiu oraz bydła.

Soja w Chicago kosztuje poniżej 310 dolarów za tonę tj. około 1130 złotych. Według notowań Agrolok 27 września w porcie w Gdyni tona śruty sojowej kosztowała 1442 zł, a w porcie w Hamburgu 1390 zł/t.

portal rejestracji zwierząt, ARiMR, IRZplus, bydło, trzoda chlewna, świnie, krowy

Rolnicy coraz chętniej korzystają z portalu rejestracji zwierząt

Już ponad 11 tys. dyspozycji złożyli rolnicy za pośrednictwem nowego portalu do rejestracji zmian w stadach zwierząt (IRZplus), który został uruchomiony pod koniec sierpnia br. - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji...

Surowiec o tej porze roku był zazwyczaj droższy. Śruta sojowa miesiąc wcześniej była o ponad 100 złotych droższa i w porcie w Gdyni kosztowała 1560 - 1580 zł/t, a dwa miesiące temu jej wartość przekraczała nawet 1600 zł za tonę.

Śruta sojowa wolna od GMO również jest tańsza. Zainteresowanie kupnem tego surowca jest bardzo duże, zwłaszcza ze strony producentów mleka.

Tona tego surowca na wschodniej granicy, jak informuje TVP 1, kosztuje 1655 złotych. Z kolei krajowy surowiec z dowozem kosztuje o sto złotych więcej.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA