Rolnicy coraz chętniej korzystają z portalu rejestracji zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2018,8:05 Aktualizacja: 19-09-2018,9:53
A A A

Już ponad 11 tys. dyspozycji złożyli rolnicy za pośrednictwem nowego portalu do rejestracji zmian w stadach zwierząt (IRZplus), który został uruchomiony pod koniec sierpnia br. - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Według ARiMR, nowy portal, dzięki któremu rolnicy mogą przez internet zgłosić np. o urodzeniu, kupnie, wywozie lub uboju zwierzęcia, cieszy się zainteresowaniem rolników. Już pierwszego dnia, tj. 27 sierpnia wykonali oni za jego pośrednictwem 2 tys. dyspozycji.

identyfikacja zwierząt gospodarskich, rejestracja zwierząt gospodarskich, bydło, trzoda chlewna, kozy, arimr

Zmieniają się zasady identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich

Od wtorku, 11 września rolnicy będą musieli stosować zmienione przepisy dotyczące zwierząt gospodarskich. Tego dnia w życie wchodzi bowiem ustawa z 20 lipca bieżącego roku o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Agencja...
Jak wskazuje Agencja, portal IRZplus łączy w sobie zalety elektronicznej księgi stada, gromadzącej wszystkie potrzebne rolnikowi informacje o hodowanych przez niego krowach, kozach, świniach czy owcach oraz platformy umożliwiającej załatwianie urzędowych spraw wymaganych przy posiadaniu zwierząt gospodarskich.

Portal znacznie ułatwia składanie zgłoszeń przemieszczeń zwierząt, np. kupno-sprzedaż. Ale także za jego pośrednictwem można bez konieczności udawania się do biura powiatowego ARiMR złożyć zapotrzebowanie na numery kolczyków dla bydła, owiec i kóz oraz ich duplikaty, a także zamówić duplikaty paszportów dla bydła.

Zdaniem wiceprezes ARiMR Beaty Orzołek, korzystanie z portalu nie jest skomplikowane. - Zachęcam rolników do sięgania po to przydatne narzędzie - powiedziała.

Ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt nakłada obowiązek na rolników dokonywania zgłoszeń przemieszczania bydła, owiec, kóz czy świń, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności.

Szczegółowe informacje o portalu są dostępne na stronie internetowej www.arimr.gov.pl w zakładce IRZ. Umieszczone są tam również wideo przewodniki, które krok po kroku pokazują, w jaki sposób korzystać z portalu IRZplus - poinformowało biuro prasowe ARiMR.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA