Są pieniądze na wsparcie wypasu owiec

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Grzyb PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-02-2022,14:30 Aktualizacja: 07-02-2022,14:57
A A A

Samorząd województwa małopolskiego przeznaczył 2 mln zł na wsparcie podmiotów, które zajmują się wypasem owiec na obszarach cennych przyrodniczo i krajobrazowo. Oferty w konkursie ogłoszonym przez zarząd regionu będą przyjmowane do 25 lutego.

Jak podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka, Małopolska to region górski i jedno z trzech województw karpackich w Polsce. - Takie położenie wiąże się z szeregiem walorów przyrodniczych, krajobrazowych oraz kulturowych, które są naszym dziedzictwem. Wpływają na jakość życia mieszkańców i atrakcyjność turystyczną regionu - wskazał.

ataki niedźwiedzi na owce, wypas owiec, Filip Zięba, RDOŚ w Krakowie

Niedźwiedzie coraz częściej atakują owce

W tym roku niedźwiedzie zabiły już 5 owiec, podczas gdy w całym ubiegłym był tylko jeden atak, a 10 lat temu żadnego w całej Małopolsce - wynika z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. Statystyki szkód wyrządzanych przez...

Według niego w trosce o zachowanie tych wartości samorząd województwa wspiera ochronę bioróżnorodności i krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego gór. Przykładem takich działań jest m.in. czynna ochrona przyrody poprzez przeprowadzenie wypasu kulturowego owiec na obszarach cennych przyrodniczo i krajobrazowo.

- Wypas kulturowy owiec zapobiega procesowi zaniku polan reglowych, na których znajdują się siedliska rzadkich roślin. Zachowanie gospodarki pasterskiej w górach jest też ważne ze względu na wielowiekowe tradycje lokalnej ludności - zaakcentował Smółka.

W ramach ogłoszonego konkursu będzie wspierany finansowo wypas owiec ras: Polska Owca Górska, Cakiel podhalański, odmiana barwna Polskiej Owcy Górskiej lub mieszańców tych ras, na wskazanych w regulaminie obszarach, przez cały okres wypasu, przy zachowaniu określonej obsady owiec (5-10 sztuk na jeden ha powierzchni wypasowej) oraz zaangażowaniu minimum jednego bacy do obsługi każdego obszaru wypasowego.

Dotowane przedsięwzięcia powinny się rozpoczynać nie wcześniej niż 24 kwietnia i zakończyć nie później niż 31 października.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA