Rząd zdecydował o ograniczeniu hodowli norek z powodu koronawirusa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Daniel Zyśk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-01-2021,12:25 Aktualizacja: 28-01-2021,12:28
A A A

Rząd Szwecji zdecydował o zakazaniu w tym roku nowych miotów na fermach norek w związku z wykryciem koronawirusa w 13 gospodarstwach na południu kraju.

Jak powiedziała Jennie Nilsson, minister rolnictwa wiosną norki nie mogą się rozmnożyć, gdyż mogą być nosicielami koronawirusa. - Chcemy także objąć fermy badaniami oraz rozszerzyć środki zapobiegawcze - dodała.

przemysł futrzarski, hodowla norek, Szczepan Wójcik, Polski Przemysł Futrzarski.

Kłopoty innych szansą dla hodowców norek. Można zarobić miliardy

Miliardy euro może zarobić polskie rolnictwo po błędnej decyzji Danii o czasowym wstrzymaniu hodowli zwierząt na futra - ocenia "Nasz Dziennik". Gazeta przekonuje, że decyzja rządu w Kopenhadze otwiera nowe perspektywy przed naszym...

W związku z ograniczeniami hodowcy mają od państwa otrzymać odszkodowania. Szczegóły nie są jeszcze znane. - Dla nas decyzja rządu oznacza, że zachowujemy nasze zwierzęta, będziemy ponosić koszty ich hodowli, ale nie będziemy mieć dochodów - ocenił Joergen Martinsson, przedstawiciel organizacji hodowców norek Svensk mink.

Władze Szwecji jesienią po wykryciu pierwszych ognisk koronawirusa wśród norek na fermach w Blekinge na południu kraju nie zdecydowały się na ich wybicie. Uznano, że większość zwierząt zostanie przeznaczona na futra.

Inaczej postąpił duński rząd, który podjął kontrowersyjną decyzję o uśmierceniu wszystkich 15 mln norek w kraju w związku z wykryciem przenoszącej się na ludzi mutacji koronawirusa. Na szwedzkich fermach tej wersji jednak nie potwierdzono. Wielu duńskich hodowców postanowiło przenieść działalność do Szwecji.

Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego podał, że w liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w ciągu ostatniej doby o 178 do 11 425. To jeden z najwyższych dobowych przyrostów. Maleje za to liczba zakażeń. W środę potwierdzono 4138, a łączna liczba zarejestrowanych infekcji to 560 472.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA