Rolnictwo ekologiczne ma coraz większy wpływ na hodowlę zwierząt
14 listopada w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się XXII Warsztaty Zootechniczne - produkcja zwierzęca w badaniach naukowych, zorganizowane przez Koło Warszawskie Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, Wydział Nauk o Zwierzętach SGGW i Studenckie Koło Naukowe Hodowców Zwierząt Gospodarskich Ekologiczna .
- Warsztaty odbywają się rokrocznie - przypomniała prof. dr hab. Anna Rykiel, przewodnicząca Koła Warszawskiego PTZ. - Każdego roku tematyka warsztatów jest zupełnie odmienna, bo pojawiają się nowe problemy, które warto omówić.
Będzie nowa strategia w walce o dobrostan zwierząt
W Polsce jak na razie produkcja ekologiczna jest niszowa, ale patrząc na to co się dzieje w Europie Zachodniej jest to obszar, który warty jest analizowania i dojścia do tego, aby eko produkcja dynamicznie rozwijała się także nad Wisłą.
- Nie znaczy to, że produkcja ekologiczna ma zdominować wszystkie dziedziny i dotyczyć na równym poziomie wszystkich gatunków zwierząt. Niemniej zawsze będą konsumenci, którzy mimo, że produkty ekologiczne są kilkakrotnie droższe, będą zainteresowani nabywaniem takich produktów. Można założyć więc, że z roku na rok produkcja będzie większa i zainteresowanie też będzie większe - przyznała Anna Rykiel.
Dr Kamila Pupiel z SGGW w swoim wykładzie "Rolnictwo ekologiczne w Polsce na tle innych krajów europejskich" podkreśliła, że bardzo ważnym aspektem, który wpłynął na rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce było przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej.
Omówiła sytuację w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Zaznaczyła, że "dynamiczny rozwój sektora rolnictwa ekologicznego znajduje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie gospodarstw ukierunkowanych na ten system gospodarowania".
Regres w rolnictwie ekologicznym. Jesteśmy daleko w tyle, inni uciekają
Z kolei dr hab. Renata Klebaniuk i dr inż. Edyta Kowalczuk-Vasilev z UP w Lublinie przedstawiły wyniki badań w zakresie możliwości wykorzystania ziół w ekologicznej produkcji zwierzęcej oraz ich wpływ na zdrowie i produkcyjność zwierząt. Zastosowane w formie pudrów mieszanki ziołowe wykazały pozytywny wpływ zarówno na krowy, jak i na cielęta.
Dr Monika Łukasiewicz z SGGW omówiła jak przedstawia się ekologiczna produkcja drobiarska w Polsce na tle innych krajów europejskich. Podkreśliła, iż "mimo, że rolnictwo ekologiczne stanowi margines produkcji drobiarskiej, daje możliwości wyboru dla określonej grupy konsumenckiej".
Dr. hab. Mariola Batorska z SGGW w swoim wykładzie "Produkcja ekologiczna świń - dobrostan i jakość wieprzowiny" przypomniała, że w gospodarstwach ekologicznych preferowane jest utrzymywanie świń ras rodzimych, które są lepiej przystosowane do lokalnych warunków środowiskowych.
Dr hab. Beata Kuczyńska z SGGW w Warszawie omówiła badania zastosowania fitobiotyków w profilaktyce i leczeniu krów z subklinicznym mastitis w warunkach produkcji ekologicznej. Badania dowiodły, że podawane substancje - ekstrakt z cebuli, ekstrakt z czosnku, mieszanka ziół i pyłek kwiatowy pozytywnie wpłynęły na stan zdrowotny zwierząt nie powodując żadnych zmian organoleptycznych w mleku.