Rasy rodzime charakteryzują się małymi wymaganiami pokarmowymi, wysoką płodnością i łatwymi porodami. Zwierzęta te mają silną budowę ciała, dobrze przystosowują się do lokalnych warunków, są długowieczne i odporne na choroby, a przetwory pochodzące od nich mają wysoką jakość, są smaczne i zdrowe.
Sławomir Homeja z Chomętowa w woj. kujawsko-pomorskim od dwóch lat zajmuje się hodowlą trzody rasy puławskiej. Zwierzęta są żywione paszami bez dodatków GMO, a hodowca oprócz dotacji do loch otrzymuje również większą...
Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy (IZ PIB) na początku grudnia zorganizował konferencję pt. „Rasy rodzime gwarantem produktów wysokiej jakości”. Spotkanie odbyło się w podwarszawskim Nadarzynie w ramach Centralnych Targów Rolniczych i cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Projekt ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich przedstawił prof. dr hab. Jędrzej Krupiński z IZ PIB.
- Prace nad projektem rozpoczęły się w połowie maja 2016 r., a zakładany czas ich realizacji wynosi 36 miesięcy, tak więc potrwają one do maja 2019 r. - wyliczał profesor Krupiński.
W skład konsorcjum wchodzi IZ PIB, który jest liderem. Pozostali członkowie to UR w Krakowie, UP w Lublinie oraz stadniny koni Michałów i Janów Podlaski, a także Małopolska Hodowla Roślin Sp z o.o., Zakład Hodowlano-Produkcyjny Stado Ogierów Białka Sp. z o.o.
- Program ochrony zasobów genetycznych w Polsce w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Dzięki niemu obecnie rasy rodzime liczą prawie 8 tys. krów, ponad 6,5 tys. klaczy, 62 tys. owiec i prawie 2,4 tys. świń - wymieniał Krupiński.
Mleko ras lokalnych jako cenny surowiec do produkcji markowych produktów regionalnych omówiła prof. dr hab. Joanna Barłowska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Hodowcy z Warmii i Mazur, jak informuje TVP1, chcą rozpocząć badania które mają doprowadzić do stworzenia pierwszej w historii naszego kraju polskiej mięsnej rasy bydła. Będą one prowadzone na bazie hodowli zachowawczej bydła mlecznego rasy...
- W Polsce wśród zwierząt mlekodajnych objętych programem ochrony zasobów genetycznych mamy cztery rasy bydła, 15 ras owiec oraz jedną rasę kóz. Wśród krów wyróżniamy polską czerwono-białą, która liczy 3510 krów, polską czerwoną 2399 krów, polską czarno-białą 1679 krów oraz rasę białogrzbieta liczącą 518 krów - mówiła Joanna Barłowska.
Prof. dr hab. Władysław Migdał z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie omówił temat dotyczący jakości mięsnych produktów tradycyjnych z surowców ras rodzimych.
O certyfikacji produktów pochodzących od ras rodzimych opowiedział prof. Jędrzej Krupiński.
- Jakość przetworów pochodzących od tych ras jest znacznie wyższa niż od zwierząt z intensywnej produkcji. Obecnie liczba produktów lokalnych jest bardzo duża dlatego w ramach programu Biostrateg opracowaliśmy ich certyfikacje i stworzyliśmy logo Polska Rasa Rodzima, które ma promować krajowe rasy rodzime – mówił profesor Krupiński.
Certyfikacja ma na celu podniesienie świadomości społecznej o znaczeniu i konieczności ochrony bioróżnorodności ras rodzimych, roli jaką odgrywają w ochronie środowiska i krajobrazu oraz ich wartości jako części dziedzictwa narodowego.
Może przyczynić się również do rozwoju i umocnienia rynku produktów wysokiej jakości o znanym pochodzeniu oraz poprawić efektywność ekonomiczną gospodarstw rodzinnych.