Polacy popierają zakaz hodowli klatkowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
09-12-2020,13:45 Aktualizacja: 09-12-2020,13:49
A A A

Według sondażu YouGov mieszkańcy Unii Europejskiej popierają wprowadzenie zakazu hodowli klatkowej zwierząt. Za takim rozwiązaniem jest także 63 proc. dorosłych Polaków.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie fundacji Compassion Polska, Animal Equality, Four Paws, Humane Society International-Europe, WeMove Europe i World Animal Protection Netherlands.

ustawa o ochronie zwierząt, zwierzęta futerkowe, ubój rytualny

Futra to początek. Następny chów klatkowy, a potem…

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych i znaczne ograniczenie uboju rytualnego to zielone światło do następnych kroków w zwalczaniu produkcji zwierzęcej - przekonują w internecie rolnicy. Zatrwożeni przegłosowaną w Sejmie nowelizacją Ustawy o...

Wyniki pokazują, że postulaty złożonej w październiku Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej "Koniec Epoki Klatkowej", cieszą się szerokim poparciem wśród ankietowanych mieszkańców naszego kraju i Wspólnoty.

71 proc. z nas (średnia w krajach UE to 73 proc.) zgodziło się z twierdzeniem, że trzymanie zwierząt hodowlanych w klatkach jest okrutne wobec nich. Zakaz hodowli klatkowej popiera 63 proc. Polaków (w UE 64 proc.), zaś sprzeciwia się mu 26 proc. (w Unii 29 proc.). Z kolei 74 proc. zgadza się z twierdzeniem, że UE powinna relokować fundusze rolnicze i wspierać finansowo odchodzenie od klatkowych systemów hodowli zwierząt (74 proc. w UE.)

- Wyniki sondażu potwierdzają to, co mogliśmy już podejrzewać zbierając niemal 1,4 miliona podpisów pod naszą Europejską Inicjatywą Obywatelską. Nadszedł czas na Koniec Epoki Klatkowej. Chce tego większość z nas - zarówno w Polsce i Europie. Empatia wobec zwierząt jest tym, co łączy nas ponad wszystkimi podziałami - komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini Komitetu Obywatelskiego inicjatywy "Koniec Epoki Klatkowej".

To, że hodowla zwierząt oparta wyłącznie na systemach bezklatkowych jest możliwa, potwierdza wydany w ubiegłym tygodniu raport ekspertów Parlamentu Europejskiego. Dokument stwierdza, że pozytywnie wpływa on na zachowanie, psychikę i dobrostan zwierząt, zwłaszcza w odniesieniu do kur i świń.

Przejście na inne sposoby hodowli ma ponadto nie wpłynąć negatywnie na zrównoważony rozwój w kontekście ekologicznym.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA