NIK apeluje o wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Rynkiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-03-2018,14:25 Aktualizacja: 12-03-2018,14:49
A A A

W Polsce rośnie ilość antybiotyków stosowanych w hodowlach zwierząt - ocenia NIK. Z raportu izby wynika też, że system kontroli nie pozwala dokładne określić skali i zasadności ich stosowania.

Kontrole dotyczące stosowania antybiotyków u zwierząt Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w woj. lubuskim w I półroczu 2017 r., a objęto nimi lata 2015 i 2016. Wyniki wskazują, że w tym regionie antybiotyki stosuje 70 proc. wszystkich hodowców zwierząt.

antybiotyki w hodowli zwierząt, hodowla zwierząt, nik, lubuskie, antybiotyki przeciwbakteryjne, żywienie zwierząt

Antybiotyki w hodowli zwierząt stosowane są na potęgę

W hodowlach zwierząt powszechnie używane są antybiotyki. Tylko w woj. lubuskim stosowało je aż 70 proc. producentów objętych monitoringiem wody i pasz - wynika z kontroli przeprowadzonych przez NIK. W hodowlach indyków i kurcząt...

W ocenie izby, mimo wysiłku służb weterynaryjnych ustalenie faktycznych przyczyn stosowania antybiotyków jest niemożliwa, a nadzór nad ich wykorzystywaniem w Polsce szwankuje. - Jest nieskuteczny, nieefektywny, a oficjalne dane mogą nie pokazywać całej prawdy o stosowaniu antybiotyków - przekonuje Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.  

Dodał, że skontrolowane instytucje nie miały narządzi pozwalających na uzyskanie rzetelnych i zgodnych z rzeczywistością danych na temat zasadności podawania antybiotyków w hodowlach.

Kontrole ewidencji leczenia zwierząt prowadzone przez uprawnione instytucje są nieskuteczne, gdyż hodowcy mogą przedstawić te dokumenty, które uznają za stosowne. Hodowca jest zobowiązany przechowywać karty leczenia zwierząt w sposób chronologiczny przez 5 lat.

Zdaniem NIK to powoduje, że całość dokumentacji stanowi plik luźnych kart, powstających w czasie istnienia gospodarstwa, a kontrolujący nie ma wiedzy, czy przedstawiany mu zestaw kart jest kompletny.

antybiotyki w hodowli zwierząt, hodowla zwierząt, nik, lubuskie, żywienie zwierząt, ministerstwo rolnictwa

Resort nie zgadza się z NIK w sprawie stosowania antybiotyków w hodowli

Ministerstwo rolnictwa nie zgadza się z tezą o powszechnym stosowaniu antybiotyków w hodowlach zwierząt w Polsce, co ma powodować zagrożenia dla zdrowia konsumenta - poinformował resort odnosząc się do raportu NIK. Najwyższa Izba Kontroli...

- Trudno dzisiaj odpowiedzieć na pytanie, jaka jest skala stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt. Zapewnieniom hodowców o niestosowaniu antybiotyków przeczą oficjalne dane na temat sprzedaży leków weterynaryjnych. Okazuje się, że tylko w ciągu pięciu lat (2011-15) ich sprzedaż wzrosła o 23 proc., a Polska znajduje się w czołówce państw europejskich pod względem zużycia antybiotyków - powiedział Kwiatkowski.

NIK wskazuje, że rosnąca ilość wykorzystywanych w hodowlach antybiotyków może wynikać nie tylko ze względów leczniczych, ale także może mieć inne podłoże - nielegalne, np. stymulować wzrost zwierząt czy też być działaniem prewencyjnym w celu eliminowania ryzyka zachorowań i padnięć. Wykorzystywaniu tych specyfików niezgodnie z prawem ma sprzyjać łatwy do nich dostęp.

Izba zaznacza, że jedną z najgroźniejszych konsekwencji niedomagań obowiązującego modelu nadzoru jest fakt, że w efekcie o zastosowaniu antybiotyków w danej hodowli decyduje weterynarz wolnej praktyki i właściciel stada bez możliwości urzędowej weryfikacji poprawności i zasadności takich decyzji.

drób, mięso drobiowe, KRD-IG, NIK

Mięso drobiowe dostępne na polskim rynku jest całkowicie bezpieczne

"Mięso drobiowe dostępne na polskim rynku jest całkowicie bezpieczne dla konsumentów, a producenci drobiu działają zgodnie z restrykcyjnymi przepisami prawa krajowego oraz unijnego" - czytamy w komunikacie Krajowej Rady Drobiarstwa...

W związku z niepokojącymi wynikami kontroli NIK zwróciła się do resortu rolnictwa m.in. o zmiany w prawie, co do formy i sposobu prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej i ewidencji leczenia zwierząt, tak by pozwalała na uzyskiwanie realnych danych podczas kontroli oraz wnioskuje o działania legislacyjne w zakresie poszerzenia nadzoru farmaceutycznego Inspekcji Weterynaryjnej i wzmocnienia jej kadrowo.

Według NIK konieczna jest także ściślejsza współpraca resortu rolnictwa i Głównego Lekarza Weterynarii z organami samorządu lekarzy weterynarii, organizacjami producentów/hodowców, ośrodkami naukowymi i ekspertami, na rzecz ograniczenia stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej i poprawy skuteczności nadzoru w tym obszarze. 
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA