Zarzut prowadzenia działalności gospodarczej bez wymaganego zezwolenia, polegającej na uboju i rozbiórce zwierząt rzeźnych oraz wprowadzaniu na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego usłyszało dwóch mężczyzn z okolic Koronowa.
Policja z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą bydgoskiej komendy zatrzymała dwie osoby, które prowadziły nielegalną działalność polegającą na uboju i rozbiórce zwierząt rzeźnych oraz wprowadzaniu ich mięsa na rynek – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.
Dwie osoby usłyszały zarzut dotyczący działalności gospodarczej prowadzonej bez wymaganego zezwolenia. Na terenie Koronowa ubijali oni trzodę chlewną, prowadzili rozbiór i przetwarzali mięso, a następnie sprzedawali je w sklepach.
Sprawcy już wcześniej byli karani za tego typu przestępstwo. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w dalszym ciągu zobowiązani są do przestrzegania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie uboju i przetwórstwa mięsa z uwagi na niedostateczną infrastrukturę, uchybienia techniczne i zaniedbania higieniczno - sanitarne.
W ostatnich miesiącach w województwie zachodniopomorskim doszło do kilkunastu przypadków kradzieży bydła. W sprawie trwa śledztwo, a rolnicy liczą już straty w dziesiątkach tysięcy złotych. O sprawie informuje Polskie Radio Szczecin....
Z ustaleń policjantów wynika, że działalność ta odbywała się niezgodnie z wymaganiami weterynaryjnymi, a podmiot gospodarczy nie jest zarejestrowany. W okresie od października 2013 roku do grudnia 2016 roku miało tam dochodzić do rozbioru i przetwórstwa mięsa z trzody chlewnej, a następnie jego sprzedaży w sklepach.
W trakcie interwencji mundurowych na terenie posesji przebywało kilkanaście osób, z których część dokonywała podziału mięsa w hali produkcyjnej.
Jak wynika z wstępnych ustaleń za proceder odpowiedzialne są dwie osoby w wieku 50 i 54 lata. Usłyszeli oni zarzut prowadzenia działalności gospodarczej bez wymaganego zezwolenia, polegającej na uboju i rozbiórce zwierząt rzeźnych oraz wprowadzaniu na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego w sposób niezgodny z rodzajem działalności określonej dla danego podmiotu w rejestrze prowadzonym przez powiatowego lekarza weterynarii.
Zgodnie z Ustawą z dnia 16 grudnia 2005 roku o produktach pochodzenia zwierzęcego zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do roku.