Nie będzie komu leczyć zwierząt? Lekarze weterynarii mogą nie podpisać umów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2021,18:10 Aktualizacja: 13-12-2021,18:22
A A A

Albo zgodzimy się na dalsze poniżanie i marginalizację, albo z odwagą i honorem podniesiemy głowę - brzmi przesłanie apelu Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej do lekarzy weterynarii o powstrzymanie się od zawierania umów z powiatowymi lekarzami weterynarii na wykonanie czynności urzędowych w 2022 roku.

KRL-W uznała, że wyczerpała już wszystkie przewidziane przepisami możliwości oddziaływania na ministerstwo rolnictwa, mające na celu urealnienie stawek wynagrodzenia lekarzy weterynarii za czynności wykonywane na zlecenie PLW oraz realną poprawę sytuacji kadrowo-płacowej w Inspekcji Weterynaryjnej.

Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii, Henryk Kowalczyk

Niemczuk został Głównym Lekarzem Weterynarii

Paweł Niemczuk został powołany na stanowisku Głównego Lekarza Weterynarii. Nominację wręczył we wtorek Henryk Kowalczyk, wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Niemczuk pełnił już funkcje szefa weterynarii. Na to...

"Zarówno wcześniejsze, jak i obecne negocjacje, nie przynoszą oczekiwanego przez nas skutku, a wręcz w przeciwnie, MRiRW co jakiś czas przedstawia różne propozycje, niemające nic wspólnego ze sprawiedliwą i konieczną z punktu widzenia interesu państwa i obywateli chęcią właściwego wynagradzania lekarzy weterynarii w zakresie bezpieczeństwa żywności i weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego. Działania decydentów szczebla centralnego są w ocenie KRL-W podejmowanymi na zwłokę działaniami pozornymi, które całkowicie lekceważą rolę naszej grupy zawodowej i jej znaczenie w weterynaryjnej ochronie zdrowia publicznego. Z tego powodu następuje nie tylko ekonomiczne niszczenie zawodu lekarza weterynarii, ale również naszej godności i tożsamości zawodowej oraz poszanowania naszych niezbywalnych praw" - czytamy w apelu.

Krajowa rada wskazuje, że nie można dalej godzić się na wykonywanie pracy za 9,30 zł za godzinę i dofinansowywanie budżetu państwa, używając samochodów prywatnych do wykonywania czynności urzędowych za 0,8358 zł za km. Dlatego nadszedł czas podjęcia ostatecznych kroków i radykalnych środków, jakimi są czynny opór i protest.

Inspekcja Weterynaryjna, Jacek Łukaszewicz, Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, Agnieszka Arendt

Jedna osoba na dwóch stanowiskach. 600 etatów w weterynarii rozwiąże problem?

Na Pomorzu szefowa jednego inspektoratu weterynarii jest jednocześnie wiceszefem takiej jednostki w innym powiecie. To zdaniem inspekcji efekt braków kadrowych. Czy te problemy rozwiąże stworzenie 600 nowych etatów? Są wątpliwości....

"W związku z tym KRL-W, wykonując swój ustawowy obowiązek reprezentowania i ochrony zawodu lekarza weterynarii oraz występowania w obronie interesu członków izb lekarsko-weterynaryjnych uznaje, że obrona tych interesów wymaga, aby lekarze weterynarii powstrzymali się, do odwołania, od zawierania umów z powiatowymi lekarzami weterynarii na wykonanie w roku 2022 czynności urzędowych. Jednocześnie rada zwraca się do powiatowych lekarzy weterynarii w całej Polsce o niewywieranie presji na lekarzy urzędowych do zawierania tych umów, jak to miało miejsce w przeszłości" - brzmi dalej apel.

Według KRL-W, od solidarnej postawy wszystkich lekarzy weterynarii w trakcie tej formy protestu zależy ich dalszy los.

Warto dodać, że kwestie nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie wynagrodzeń dla wyznaczonych lekarzy weterynarii oraz formy zawierania umów na wykonanie czynności z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii, a także sytuacji kadrowo-finansowej Inspekcji Weterynaryjnej, były poruszane 9 grudnia w siedzibie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Z inicjatywy głównego lekarza weterynarii Pawła Niemczuka doszło do spotkania z sygnatariuszami Porozumienia Warszawskiego w składzie: Jacek Łukaszewicz i Marek Mastalerek (KIL-W), Sara Meskel i Dorota Osadców (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej), Bartosz Woźniak i Maciej Królewiecki (Stowarzyszenie Urzędowych Lekarzy Weterynarii) oraz Katarzyna Gaworska-Raszczyk i Witold Dereń (Sekcja Krajowa Pracowników Weterynarii NSZZ "Solidarność").

"Rozmowy będą kontynuowane. Następne spotkanie poświęcone sprawie wynagrodzeń wyznaczonych lekarzy weterynarii odbędzie się jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia" - wskazuje KRL-W.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA