Mogą być nielegalne i niebezpieczne. Uwaga na leki weterynaryjne z sieci

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2022,10:00 Aktualizacja: 20-05-2022,14:37
A A A

Jest apel do głównego lekarza weterynarii w sprawie podjęcia interwencji dotyczącej nielegalnego reklamowania oraz oferowania sprzedaży leków weterynaryjnych na receptę przez internet.

Apel wystosowały Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna oraz POLPROWET - podmiot zrzeszający 16 wiodących przedsiębiorców odpowiadających za ponad 85 proc. polskiego rynku leków weterynaryjnych.

preparaty farmaceutyczne dla zwierząt, przemyt, kas, bobrowniki, karuzela podatkowa, nielegalny handel olejem

Leki weterynaryjne zatrzymane na granicy. Karuzela podatkowa rozbita

48-letni Białorusin ukrył w osobowym volkswagenie, którym przekraczał białorusko-polską granicę w Bobrownikach (woj. podlaskie) blisko 130 sztuk preparatów farmaceutycznych dla zwierząt. Na Pomorzu Zachodnim wykryto "karuzelę...

Organizacje podkreślają, że coraz częściej docierają do nich informacje o podejrzanych reklamach i ofertach sprzedaży wysyłkowej weterynaryjnych produktów leczniczych, zamieszczanych na różnorodnych internetowych portalach.

Oferty i reklamy dotyczą przede wszystkim leków wydawanych z przepisu lekarza, a mimo to zawierają informację o możliwości ich uzyskania przez internet bez recepty. W reklamach można przeczytać m.in. takie hasła: "Tylko u nas lekarstwa weterynaryjne bez recept".

- Kupno takich leków może być nie tylko nielegalne, ale po prostu niebezpieczne. W odniesieniu do takich produktów nie da się stwierdzić źródła ich pochodzenia, autentyczności, terminu ważności, czy też warunków przechowywania i transportu, a są to podstawowe okoliczności wpływające na bezpieczeństwo produktu leczniczego i zdrowie pacjentów - wskazuje lek. wet. Marek Mastalerek, prezes KIL-W.

Autorzy apelu wskazują też na kwestie prawne. Zaznaczają, że każde podejrzenie nielegalnego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi powinno być zgłaszane organom Inspekcji Weterynaryjnej.

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej, Senat, książka leczenia zwierząt, ubój w gospodarstwach

Są poprawki do ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej

Senat poparł kilka poprawek do noweli ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Zaproponował m.in. zmiany dotyczące kształcenia lekarzy weterynarii. Na podstawie nowych przepisów stworzona zostanie elektroniczna książka leczenia zwierząt. Za...

- Przepisy regulujące obrót lekami, w tym weterynaryjnymi, mają na celu chronić konsumentów i ich zwierzęta. Działania podejmowane przez osoby odpowiedzialne za takie wątpliwe ogłoszenia mogą jednak naruszać przepisy prawa farmaceutycznego, w tym przepisy karne sankcjonujące kierowanie do publicznej wiadomości reklamy produktów leczniczych wydawanych wyłącznie na podstawie recepty. Chcemy, aby środowisko wraz z głównym lekarzem weterynarii oraz odpowiednimi służbami, wypracowało systemowe rozwiązania umożliwiające przeciwdziałanie takim procederom - wyjaśnia Radosław Knap, sekretarz generalny POLPROWET.

Organizacje przypominają, że od 28 stycznia nastąpiła zmiana przepisów dotyczących sprzedaży detalicznej na odległość weterynaryjnych produktów leczniczych, wydawanych bez przepisu lekarza weterynarii (OTC). Taka możliwość jest jednak ściśle kontrolowana i nie dotyczy wydawanych na receptę.

Na liście udostępnionej przez głównego lekarza weterynarii zgłoszonych jest obecnie 86 podmiotów z całego kraju, ale nawet one nie mają prawa prowadzić sprzedaży online leków weterynaryjnych na receptę.

"Warto przypomnieć, że Komisja Europejska wprowadziła dedykowane logo - obowiązkowe do zamieszczenia na stronie www dla sprzedawców, którzy zarejestrują działalność zgodnie z prawem. Powinno zawierać także hiperłącze do wykazu sprzedawców detalicznych uprawnionych do oferowania weterynaryjnych produktów leczniczych w sprzedaży na odległość. W przypadku braku logo i wpisu sprzedawcy do rejestru, nie powinno się dokonywać zakupu" - czytamy w komunikacie.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA