Koronawirus u norek to bardzo poważne zagrożenie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2021,15:05 Aktualizacja: 10-02-2021,15:08
A A A

Na 70 próbek przebadanych od norek w zakażonym stadzie, aż 39 było silnie dodatnich. Oznacza to, że są gatunkiem bardzo podatnym na zakażenie koronawirusem - poinformował Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Wirus SARS-CoV-2 u norek został wykryty na początku lutego na fermie w powiecie kartuskim (woj. pomorskie). W stadzie znajdowało się 5845 norek, zwierzęta zostały zutylizowane.

lekarze weterynarii, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, szczepienia przeciw COVID-19

Weterynarze poczekają na szczepienia przeciw COVID-19

Ministerstwo Zdrowia wyklucza objęcie w ramach pierwszej fazy szczepień przeciw COVID-19 lekarzy weterynarii, o co wystąpił samorząd zawodowy tej grupy. Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna w ramach konsultacji społecznych Narodowego Programu...

- Na 70 próbek, które przy likwidacji ogniska Inspekcja Weterynaryjna przysłała do Instytutu w Puławach do badań z fermy, gdzie został potwierdzony wirus u norek, aż 39 sztuk wykazało wynik silnie dodatni, to daje obraz jak infekcja silnie była reprezentowana u zwierząt, jak wiele z nich było zakażonych, bowiem w tej "bardzo reprezentatywnej próbce" ponad 50 proc. sztuk wykazywało zakażenie wirusem - powiedział Niemczuk.

Zaznaczył, że Państwowa Inspekcja Sanitarna potwierdziła zakażenie koronawirusem u jednej z osób, która jest blisko związana z fermą. - W związku z tym sytuacja jest poważna. W tym kierunku będzie prowadzone dochodzenie epizootyczne i epidemiczne przez obie inspekcje - sanitarną i weterynaryjną, żeby spróbować wyjaśnić, w jaki sposób doszło do obecności wirusa, czy człowiek zakaził norki, czy norki - człowieka - ocenił dyrektor.

Jak mówił, po wynikach badań w PIW-ecie widać, że norki są gatunkiem zwierząt bardzo podatnym na zakażanie, potwierdzają to też doniesienia z Holandii i Danii, że wirus ten jest również niebezpieczny dla człowieka.

hodowla norek, koronawirus u norek, odszkodowania dla hodowców, ubój rytualny, piątka dla zwierząt

Hodowcy norek mają dostać pomoc. Będzie wsparcie za humanitarny ubój?

Ministerstwo rolnictwa przygotuje rozwiązania, które mają zapewnić rolnikom pomoc w sytuacji konieczności wybicia stada z powodu wykrycia wśród zwierząt COVID-19. Rząd nie zaniechał też realizacji postulatów "piątki dla...

Niemczuk poinformował, że kilka dni temu ukazała się publikacja naukowców z Danii, którzy w bardzo renomowanym czasopiśmie wskazują, że w Jutlandii - wówczas, gdy chorowały norki - wykryto aż 1090 przypadków choroby u ludzi związanych z przemysłem futrzarskim w tej prowincji, z czego potwierdzono aż 300 przypadków zakażeń u ludzi od norek.

- Nie wolno dopuścić do takiej sytuacji w Polsce, bo może skończyć się ona zakończyć dramatycznie - stwierdził.

Szef Instytutu Weterynaryjnego wyjaśnił, że wyniki wysokospecjalistycznych badań koronawirusa u norek mogą być znane najwcześniej pod koniec tygodnia. Wskażą, jaki jest to wariant wirusa SAR-CoV-2, czy to klasyczny wirus, czy już któraś ze znanych mutacji. Dodał, że wyniki zostaną porównane z duńską bazą danych.

Według Niemczuka, od początku tego roku zostało przebadanych 8 ferm norek, koronawirusa wykryto tylko w jednej. Dyrektor zapewnił, że będą prowadzone dalsze badania ferm.

Według Związku Polski Przemysł Futrzarski, w Polsce działa blisko 900 gospodarstw hodujących zwierzęta na futra. Branża zatrudnia 8-10 tys. osób.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA