Weterynarze poczekają na szczepienia przeciw COVID-19

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-02-2021,11:45 Aktualizacja: 05-02-2021,11:50
A A A

Ministerstwo Zdrowia wyklucza objęcie w ramach pierwszej fazy szczepień przeciw COVID-19 lekarzy weterynarii, o co wystąpił samorząd zawodowy tej grupy.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna w ramach konsultacji społecznych Narodowego Programu Szczepień Przeciwko COVID-19 wnioskowała o uwzględnienie lekarzy weterynarii w pierwszym etapie szczepień.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, lekarze weterynarii, covid-19, Jacek Łukaszewicz

Weterynarze powinni być szczepieni na koronawirusa w pierwszej kolejności

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna - w ramach konsultacji społecznych Narodowego Programu Szczepień Przeciwko COVID-19 - wystąpiła o uwzględnienie lekarzy weterynarii w pierwszym etapie szczepień. Pismo zostało skierowane do prezydenta Andrzeja...

Argumentowała, że są integralną częścią globalnego systemu, którego celem jest ochrona zdrowia obywateli.

"Jak lekarze medycyny, pielęgniarki i cała służba zdrowia w Polsce pracuje na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa, tak lekarze weterynarii wykonujący swą codzienną pracę w tych trudnych warunkach gwarantują utrzymanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju" - napisała KRL-W.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia przywołało rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zgodnie z którym lekarze weterynarii mogą skorzystać ze szczepień na warunkach tych populacyjnych.

"W związku z powyższym obecnie nie ma możliwości uwzględnienia lekarzy weterynarii jako grupy uprawnionej do szczepień w ramach Fazy "I" - przekazał Jarosław Kieszek, dyrektor Departamentu Innowacji Ministerstwa Zdrowia.

Z kolei Rafał Siemianowski, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaznaczył, że kolejność szczepień została określona w rozporządzeniu po szerokich konsultacjach. Zwrócił też uwagę na liczbę dostępnych szczepionek oraz przejściowe ograniczenia w ich dostawach.

"Nie można natomiast wykluczyć, że analiza wniosków i postulatów zgłaszanych w toku realizacji szczepień, w przypadku uznania ich za zasadne i w miarę dostępnych możliwości, będzie skutkować wprowadzeniem zmian w kolejności szczepień" - wskazał Siemianowski.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA