Koronawirus szaleje na fermach norek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2020,8:00 Aktualizacja: 02-10-2020,10:48
A A A

Na fermie norek w Egchel w południowej Holandii stwierdzono zakażenia SARS-CoV-2 wśród zwierząt. To już 59. ferma w kraju, na której wykryto koronawirusa wśród tych zwierząt, które zostaną zabite.

Kolejne fermy, na których odnotowano zakażenia zlokalizowane są w prowincji Limburgia na południu Holandii. Wiele hodowli norek, na których również potwierdzono infekcje, znajduje się w sąsiedniej prowincji Brabancja Północna.

hodowla ziwerząt futerkowych, produkcja futer, piątka dla zwierząt

Hodowla zwierząt futerkowych tam już jest zakazana

Wiele państw europejskich już całkowicie zakazało hodowli zwierząt futerkowych. Inne wprowadziły ostre regulacje czyniące produkcję futer praktycznie nieopłacalną. Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zakazała w 2000 r. hodowli zwierząt...

Zakażenia wśród norek wykrywane są dzięki systemowi wczesnego ostrzegania, w ramach którego zwierzęta co tydzień badane są na obecność koronawirusa. W wypadku stwierdzenia infekcji na fermie zwierzęta są wybijane. Dotyczy to tysięcy norek. W wypadku fermy w Egchel zabitych zostanie 5750 zwierząt. W całej Holandii, by ograniczyć możliwość dalszego przenoszenia się wirusa, wybito już setki tysięcy norek.

W Holandii znajduje się ok. 130 ferm norek, blisko połowa z nich została już dotknięta epidemią. W odpowiedzi na kryzys rząd przyspieszył plan wprowadzenia całkowitego zakazu hodowli norek na futra. Ostatnie fermy mają zostać zamknięte do marca 2021 r.

Na rekompensaty dla przedsiębiorców zmuszonych do zamknięcia działalności rząd przeznaczył 150 mln euro. Jak informują media, tysiące ludzi podpisały się pod petycją protestującą przeciwko przeznaczeniu na ten cel tak dużych środków.

Norki to jedne z nielicznych zwierząt, które na masową skale zakażają się wirusem SARS-CoV-2. Według naukowców niektóre zwierzęta mogą zainfekować się koronawirusem przez kontakt z zakażonymi ludźmi, a następnie przenosić patogen między sobą. Na całym świecie udokumentowano kilka takich przypadków u niektórych gatunków zwierząt domowych, hodowlanych, a także w ogrodach zoologicznych.

Władze Holandii informowały również o dwóch przypadkach, w których ludzie prawdopodobnie zakazili się koronawirusem przez kontakt z zakażonymi norkami.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA