Kolejne przypadki wścieklizny u padłych lisów potwierdzono na terenie woj. mazowieckiego. Cztery z nich w powiecie otwockim i jeden w powiecie garwolińskim.
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 5 przypadków wścieklizny u lisów. Choroba została potwierdzona w woj. mazowieckim.
Wścieklizna u padłych lisów została potwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w dniu 13 kwietnia.
Tym samym potwierdzono przypadki nr 9, 10, 11, 12 i 13 w 2021 r. w Polsce. Wszystkie wystąpiły w woj. mazowieckim.
Przypadki wścieklizny nr 9, 10, 11 i 12 stwierdzono u padłych lisów znalezionych w powiecie otwockim. Pierwszy z nich w miejscowości Ponurzyca w gminie Celestynów, drugi w miejscowości Sufczyn w gminie Kołbiel, trzeci w miejscowości Malcanów w gminie Wiązowna, a czwarty w miejscowości Celestynów-Lasek w gminie Celestynów.
Organizacje producentów mięsa chcą opracować kalkulator efektywności klimatycznej, który pozwoli na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z produkcji zwierzęcej - poinformował Wiesław Różański, prezes Unii...
Przypadek wścieklizny nr 13 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Wola Władysławowska w gminie Garwolin w powiecie garwolińskim.
W bieżącym roku potwierdzono wcześniej wściekliznę u 6 lisów z woj. mazowieckiego oraz 1 lisa z woj. podkarpackiego, a także u 1 żbika z woj. podkarpackiego.
W związku z wykrytymi przypadkami choroby wprowadzono środki określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny. Wokół miejsc, gdzie znaleziono padłe lisy wyznaczono obszary zagrożone chorobą.
Służby weterynaryjne przypominają, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
Główny lekarz weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.