Karmimy alpaki - porady dla hodowców alpak

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Patrycja Grzybowska | hoduj@apra.pl
30-04-2016,5:40 Aktualizacja: 30-04-2016,9:31
A A A

Wśród miłośników tego gatunku, a nawet w gronie niektórych zootechników panuje błędne przekonanie, że alpaki są niewymagające i mało jedzą - mówi Joanna Najbar, opiekunka 40 alpak, które hoduje w podkrakowskich Sieborowicach.

Podkreśla jednak, że układ pokarmowy alpaków jest wrażliwy i błędy żywieniowe mogą doprowadzić do tragedii. Czym grozi nieprawidłowe odżywianie? W najgorszym przypadku - śmiercią.

Najbardziej narażone są samice w ciąży lub karmiące, od których zdrowia zależy kondycja maluchów. Aby tego uniknąć, trzeba bezwzględnie przestrzegać kilku podstawowych zasad.

alpaki, hodowla alpaków, żywienie alpaków, opłacalność hodowli alpaków

Alpaki - podstawowe informacje

Hodowla alpak staje się coraz popularniejsza, czemu alpaki zawdzięczają swoją popularność? Zdaniem Joanny Najbar, która w podkrakowskich Sieborowicach hoduje 40 tych zwierząt, to przede wszystkim zasługa ich samych. - Alpaki są niezwykle...
Alpaki jak każdy przeżuwacz potrzebują siana - to pierwsza kwestia, o której musi wiedzieć każdy hodowca. Razem z trawą pastwiskową stanowi podstawę zbilansowanej diety. Konieczny jest również stały dostęp do świeżej, czystej wody.

Tak wyposażone boksy z pewnością pomogą w utrzymaniu dobrej kondycji przez wiele lat. Dietę alpak należy uzupełniać pełnowartościową karmą. Która jest najlepsza? Nie ma uniwersalnej wskazówki, wiele zależy od indywidualnych doświadczeń.

Dieta alpak może być również uzupełniania o tzw. słodkie dodatki, takie jak marchewka, wysłodki buraczane. - Marchewkę zawsze podajemy w formie tartej, żeby uniknąć zadławienia - zwraca uwagę Joanna Najbar.

- Dzięki bogactwu witamin i karotenu, świetnie sprawdza się zimą, kiedy nie ma możliwości wyjścia na łąkę.  Źródłem energii mogą być z kolei wysłodki buraczane. Jak ustalić proporcję wszystkich elementów diety? Ważne, by kierować się wyznacznikami body score. Najistotniejsze będą więc fizjologiczne uwarunkowania, a nie indywidualne upodobania - tłumaczy Najbar.

Jak sprawdzić czy odżywianie jest prawidłowe? Najlepszym sposobem jest regularne ważenie. Przeciętna samica alpaki powinna ważyć ok. 60 kg. Ważne, aby na każde odchylenie od normy szybko reagować.

Uważny hodowca powinien także regularnie dotykać kręgosłupa, aby ocenić czy zwierzę nie chudnie.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA