Jak wyżywić przyszłe pokolenia w zrównoważony sposób?
Jak wyżywić przyszłe pokolenia w zrównoważony sposób? Czym jest zrównoważone rolnictwo i produkcja żywności i jaka będzie ich rola w przyszłości?
Firma Trouw Nutrition Polska zorganizowała konferencję pod hasłem przewodnim Feeding the Future, w której głównym tematem był zrównoważony rozwój rolnictwa. Poprowadził ją Krzysztof Ibisz.
Rolnictwo zrównoważone czyli jakie?
– To nasza pierwsza i nie ostatnia konferencja w temacie zrównoważonego rozwoju. Feeding the Future, czyli temat wyżywienia przyszłych pokoleń w zrównoważony sposób, jest naszą misją. Chcemy podzielić się wiedzą i doświadczeniem – mówił Marcin Galiński, prezes firmy Trouw Nutrition.
W dzisiejszych czasach jednym z największych wyzwań jest rosnąca populacja ludności na świecie. W 2050 r. ma ona liczyć około 10 mld osób.
– Pierwszy miliard osiągnęliśmy w 1800 roku. Kolejny przekroczyliśmy niecałe 130 lat później w 1927 roku. Dzisiaj sięgamy 8 miliardów. Naukowcy są zgodni, że populacja będzie dalej rosła. W związku z tym istotnie wzrośnie również presja na produkcję żywności – mówił Marcin Galiński.
Szacunki mówią o tym, że będziemy musieli wyprodukować nawet 70% więcej żywności. Aby to zrealizować potrzeba więcej zwierząt gospodarskich oraz zasobów paszowych.
– Musimy więc o nie dbać, aby przyszłe pokolenia mogły nimi gospodarować. Stąd nasza wieloletnia koncepcja Feeding the Future jest obecnie wyjątkowo aktualna – podkreślał Galiński.
Co Polacy wiedzą o zrównoważonym rolnictwie?
– Wiemy że potrzeba transformacji jeśli chodzi o systemy żywnościowe w kierunku zrównoważoności, jest niezaprzeczalna. Dzieje się to na poziomie Unii Europejskiej, dotyczy rolników, biznesu, ale głównie społeczeństwa czyli konsumentów – mówiła Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności.
Zmiany klimatyczne i podwyższająca się średnia temperatura dzieją się na naszych oczach. Rolnictwo z jednej strony przyczynia się do zmian klimatu, ale z drugiej jest również ofiarą tego procederu. Ze wzrostem temperatury maleje bowiem bioróżnorodność.
Cele zrównoważonego rozwoju przełożyły się na Europę. Powstał Europejski Zielony Ład. UE postawiła sobie za cel bycie liderem na świecie w tym zakresie.
– Pojawia się pytanie, czy te ambicje odpowiadają możliwościom? EZŁ co do zasady jest dobrą kierunkową strategią, ale musimy pamiętać, że rolnicy i producenci żywności są pod dużą presją społeczną i ekonomiczną oraz zachowania konkurencyjności na rynkach globalnych – mówiła Małgorzata Bojańczyk.
Zrównoważona produkcja w przypadku hodowli zwierząt jest niskoemisyjna, uwzględniająca ich dobrostan, ograniczenie zużycia antybiotyków oraz dbająca o odporność ekonomiczną gospodarstw.
Ile będzie wart rynek produktów rolnictwa zrównoważonego?
Coen Smits, global sustainability director Nutreco mówił, co oznacza zrównoważony rozwój w firmie.
– Trzeba powiedzieć o dwóch sposobach oceny emisji gazów cieplarnianych. Z jednej strony mówimy o emisjach samej spółki takiej jak nasza. Ale z punktu widzenia produktu stosujemy inną metodologię. Wyliczamy ślad węglowy czy wpływ na środowisko każdego z nich – mówił Coen Smits.
Spółki muszą raportować emisję gazów cieplarnianych w ramach trzech kategorii. Pierwsza obejmuje głównie te wytwarzalnie przez zakłady produkcyjny, czy biura. Druga dotyczy zakupu energii z zewnętrznych źródeł.
– W trzecim zakresie z kolei musimy brać pod uwagę ślad węglowy wszystkich zakupowanych towarów. Nasza spółka zajmująca się paszami kupuje wiele surowców na rynku. Każdy z nich przyjeżdża do nas z konkretnym śladem węglowym, który musimy uwzględniać w wyliczeniu naszych wspólnych emisji podlegających raportowaniu – mówił Coen Smits.
Przedstawiciele firmy Trouw Nutrition Polska, dr Beata Skiba, Adam Wojciechowski oraz Maciej Woźniak przedstawili rozwiązania zrównoważonego rozwoju w produktach i usługach dotyczących bydła mlecznego, drobiu oraz trzody chlewnej.
Spotkanie zakończył panel dyskusyjny ze specjalistami dotyczący roli, jaką będzie odgrywał zrównoważony rozwój w przyszłej produkcji żywności.
Więcej informacji na temat spotkania i poruszanych podczas niego tematów będzie można znaleźć w kolejnym wydaniu magazynów "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)