Rolnictwo zrównoważone czyli jakie?
Rolnictwo zrównoważone jest kompromisem między ekologicznym a konwencjonalnym. Musi być ono przyjazne środowisku, opłacalne dla rolników i akceptowalne społecznie.
Co to jest rolnictwo zrównoważone? Na co należy zwracać uwagę, prowadząc taką działalność i jakie mogą wynikać z niej korzyści? Na temat tych oraz innych zagadnień rozmawiamy z Małgorzatą Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP".
Targi Ferma dla fachowców produkcji zwierzęcej w Polsce
Mirosław Lewandowski: Proszę wyjaśnić naszym czytelnikom pojęcie rolnictwa zrównoważonego.
Małgorzata Bojańczyk - Główne założenia modelu rolnictwa zrównoważonego to ograniczanie niekorzystnego wpływu produkcji rolniczej na środowisko przez optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów, czyli sposób, w jaki rolnicy korzystają z gleby, wody, energii, maszyn, środków ochrony roślin i nawozów czy nasion. Jednocześnie jego niezbędnymi elementami są opłacalność produkcji rolniczej oraz taki dobór praktyk, metod i narzędzi uprawy czy hodowli, który jest akceptowany przez społeczeństwo.
Rolnictwo zrównoważone często jest mylone z ekologicznym. Rozumiem, że oba te pojęcia nie są tożsame?
- Rolnictwo ekologiczne nie jest tym samym co zrównoważone. Pojęcia te zaczęły być ze sobą łączone w momencie rozpoczęcia debaty na temat Europejskiego Zielonego Ładu. Produkcja ekologiczna, choć odgrywa ważną rolę w zielonej transformacji rolnictwa, ze względu na niższą wydajność, wyższe koszty i ograniczoną skalę wytwarzania, nie jest jedynym rozwiązaniem. Rolnictwo konwencjonalne natomiast, ze względu na znaczny koszt środowiskowy jest typem produkcji, od którego odchodzimy. Rolnictwo zrównoważone to kompromis, który oferuje obniżenie negatywnego wpływu na środowisko i klimat oraz pozwala na utrzymanie odpowiedniej skali produkcji przy zachowaniu stabilności finansowej gospodarstw.
IX Forum Sektora Wołowiny już w najbliższy piątek
Co konkretnie rozumie Pani przez stwierdzenie, że rolnictwo zrównoważone jest akceptowalne społecznie?
- Oznacza to, że ten model rolnictwa odpowiada oczekiwaniom konsumentów, czyli nas wszystkich. Jesteśmy coraz bardziej świadomi i coraz częściej oczekujemy rolnictwa i produktów rolnych dostępnych na sklepowych półkach, które są wytworzone w sposób możliwie jak najlepszy dla środowiska. W przypadku produkcji zwierzęcej na pierwszym miejscu jest z pewnością dobrostan oraz ograniczanie stosowania antybiotyków i emisja gazów cieplarnianych. Pragnę jednak zauważyć, że równie ważna jest świadomość tego, że rolnicy otrzymują za swoje produkty wytworzone w ten sposób godziwe wynagrodzenie.
Czy Pani zdaniem konsumenci zapłacą więcej za żywność wytworzoną w sposób zrównoważony?
Z przeprowadzonych przez nas w 2021 roku badań konsumenckich na ponad 1000 osób wynika, że 73% ankietowanych jest gotowych zapłacić za te produkty o 20% więcej. Z kolei 75% z nich jest zainteresowana zakupem produktów rolnictwa zrównoważonego kierując się ich lokalnym i krajowym miejscem pochodzenia. I to jest właśnie dla nas najbardziej istotne.
IRZplus czyli koszmar hodowców zwierząt
Czy widzi Pani szansę dla rozwoju rolnictwa zrównoważonego w Polsce?
- Widzę. Duże znaczenie dla dalszego funkcjonowania rolnictwa zrównoważonego mają kwestie legislacyjne wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu czy z Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, mówiące wprost o tym, za co rolnicy będą mogli zostać wynagrodzeni.
Jakie Pani zdaniem są najważniejsze założenia zrównoważonego rolnictwa w kontekście hodowli zwierząt gospodarskich?
- Są to przede wszystkim dbałość o dobrostan zwierząt, zachowywanie odpowiedniej bioasekuracji, ograniczanie zużycia antybiotyków, zapobieganie antybiotykooporności oraz emisyjności gazów cieplarnianych i oczywiście ekonomia, czyli opłacalność dla rolników. One się odnoszą do całej produkcji zwierzęcej, jednak w zależności od jej rodzaju, skali oraz intensywności, podejście może się nieco różnić.
Schemat obrazujący korzyści wynikające z rolnictwa zrównoważonego w produkcji zwierzęcej znajdziesz TUTAJ
Całą rozmowę można znaleźć w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 6/2022 ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)