Hodowle norek będą wybijane w przypadku zakażenia SARS-CoV-2

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2020,13:50 Aktualizacja: 03-12-2020,14:32
A A A

Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi na fermie norek SARS-CoV-2, nakaże zabicie całej hodowli i wyznaczy obszar zagrożony wokół ogniska choroby - przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie sposobu zwalczania wirusa, który trafił do prac rządowych.

Aktualna sytuacja epizootyczna i epidemiczna związana z zagrożeniem występowania zakażeń SARS-CoV-2 na fermach norek, jak również konieczność zapewnienia ochrony zdrowia publicznego, upoważnia ministra rolnictwa do określenia szczegółowego sposobu i trybu zwalczania zakażeń SARS-CoV-2 u norek - napisano w uzasadnieniu do projektu.

hodowla norek, koronawirus u norek, Gdański Uniwersytet Medyczny, grzegorz puda, Krzysztof Niemczuk

Badania nie potwierdziły zakażenia SARS-CoV-2 u norek

Nie potwierdziły się medialne doniesienia o ognisku SARS-CoV-2 u norek - poinformował na konferencji prasowej Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Badania zostały zlecone przez szefa resortu po informacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o wykryciu...

Jak zaznaczają autorzy projektu, istnieją przypuszczenia, że intensywna hodowla zwierząt wrażliwych na zakażenie SARS-CoV-2 może prowadzić do niekontrolowanego namnażania i rozprzestrzeniania wirusa, a także zwiększa ryzyko jego mutacji i transmisji w obrębie ferm norek oraz z norek na ludzi.

Resort rolnictwa wskazuje, że obecnie prawodawstwo weterynaryjne nie przewiduje prowadzenia badań i zwalczania w odniesieniu do zakażeń SARS-CoV-2, co uniemożliwia ustalenie faktycznej sytuacji epizootycznej i wykrycie ewentualnych zakażeń oraz przeprowadzenia skutecznego zwalczania tej jednostki chorobowej u norek.

Dlatego należy określić szczegółowy sposób i tryb zwalczania zakażeń SARS-CoV-2 u norek.

W przypadku stwierdzenia choroby w gospodarstwie, powiatowy lekarz weterynarii nakaże niezwłoczne zabicie pod nadzorem urzędowym wszystkich norek w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się choroby. Wyznaczony zostanie ponadto obszar zagrożony, o promieniu co najmniej 10 km wokół tego ogniska.

norki, koronawirus, utylizacja, Dania, nowy szczep koronawirusa,

Norki wybite w Danii będą poddane ekshumacji?

W Danii w obawie o rozprzestrzenianie się koronawirusa wybito miliony norek. Teraz tamtejszy rząd rozważa ekshumację zakopanych trucheł i skierowanie ich do utylizacji.    Nowa mutacja koronawirusa wykryta u norek w Danii spowodowała, że...

Rozporządzenie ma wejść w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia - wynika z sytuacji epizootycznej i epidemicznej kraju w związku z występowaniem zakażenia SARS-CoV-2.

Kilka dni temu minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował, że nie potwierdziły się medialne doniesienia o ognisku SARS-CoV-2 u norek na fermie w województwie pomorskim. Badania wykluczające wirusa wykonał Instytut Weterynaryjny w Puławach. Natomiast o wykryciu zakażania sygnalizował Gdański Uniwersytet Medyczny.

Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka wskazał, że fermy zwierząt futerkowych są monitorowane od maja. Do tej pory przeprowadzono 280 kontroli (jest ich 840, w tym norek 340) i nie potwierdzono żadnego zakażenia SARS-CoV-2.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA