Badania nie potwierdziły zakażenia SARS-CoV-2 u norek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2020,14:15 Aktualizacja: 26-11-2020,14:19
A A A

Nie potwierdziły się medialne doniesienia o ognisku SARS-CoV-2 u norek - poinformował na konferencji prasowej Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

Badania zostały zlecone przez szefa resortu po informacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o wykryciu zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych na fermie w woj. pomorskim.


hodowla norek, koronawirus u norek, Gdański Uniwersytet Medyczny, maciej grzybek, Łukasz Rąbalski

Norki w Polsce zakażone koronawirusem

Na jednej z ferm hodowlanych w woj. pomorskim potwierdzono 8 przypadków zakażenia koronawirusem wśród norek. Patogen wykryli naukowcy z gdańskich ośrodków naukowych we współpracy z lekarzami weterynarii. O wykryciu...

Jak mówił szef polityk, uznawane są tylko wyniki przeprowadzone przez urzędowe laboratoria i przez laboratorium referencyjne Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

- Wyniki badań, o których informowały media na temat możliwości wystąpienia pierwszego zakażenia na fermie norek w Polsce (...) nie potwierdziły obecności wirusa SARS-CoV-2 u tego gatunku zwierząt - powiedział Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego.

Szef Instytutu, pokreślił, że na chwilę obecną nie ma koronawirusa na fermach norek w Polsce, jednak ze względu na sytuację, która wystąpiła w ostatnich dniach, stado będzie monitorowane pod względem klinicznym.

Fermy zwierząt futerkowych są monitorowane od maja - zaznaczył z kolei Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. Do tej pory przeprowadzono 280 kontroli (jest ich 840, w tym norek 340) i nie potwierdzono żadnego zakażenia SARS-CoV-2.

W kwietniu 2020 r. w Holandii zidentyfikowano pierwszą infekcję koronawirusa na fermach norek, a następnie u pracowników obsługujących je. Dokładne badania genetyczne wykazały, że źródłem zakażenia ludzi były norki. F

akt ten potwierdził możliwość transmisji SARS-CoV-2 z człowieka na norkę i z norki na człowieka.

W kolejnych miesiącach infekcje SARS-CoV-2 u norek odnotowano także w Danii, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Grecji.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA