Hodowla zwierząt futerkowych będzie utrzymana

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2018,10:45 Aktualizacja: 19-07-2018,13:53
A A A

- Utrzymujemy w Polsce hodowlę zwierząt futerkowych, ale zaostrzone zostaną kryteria kontroli ferm - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Doprecyzuję, ja nie wycofuję ustawy z Sejmu, bo zawiera szereg elementów bardzo pozytywnych. Utrzymanie zwierząt, sprawdzenie, co się dzieje w schroniskach, na które idą wielkie pieniądze, odpowiedzialność gmin za zwierzęta bezdomne, jakość utrzymania i warunków tych zwierząt - od tego nie odstąpię i będę obrońców zwierząt bardzo wspierał - zapewnił polityk w "Sygnałach Dnia".

Krzysztof Czabański, ustawa o ochronie zwierząt, hodowli zwierząt futerkowych, zwierzęta futerkowe

Hodowla zwierząt futerkowych nie będzie zakazana?

Być może projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który m.in. zakazuje hodowli zwierząt futerkowych, trzeba będzie okroić - powiedział w piątek Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych. Czabański pytany był w radio Zet...

Szef resortu przekonuje, że branża zwierząt futerkowych pozwala zagospodarować ogromną ilość odpadów poubojowych o wartości 1 mld zł, za utylizację których musieliby zapłacić konsumenci.

- Zaostrzenie kryteriów utrzymania zwierząt futerkowych na fermach jest wystarczającym zabezpieczeniem przed patologiami - zapewnił. Dodał, że będzie to międzynarodowa certyfikacja eliminująca tych, którzy w sposób patologiczny traktowali do tej pory zwierzęta.

Ardanowski poinformował, że zrobił rozeznanie w wielu krajach, jak są utrzymywane zwierzęta futerkowe. - Wydaje się, że szczegółowa certyfikacja, w jakich warunkach utrzymywane są zwierzęta i oddziaływań ferm na środowisko jest wystarczająca i nie ma powodu, by likwidować całą branżę, która daje dochody - argumentował. Ale nie w dochodach jest największa korzyść - mówił. Jeszcze raz wspomniał, że  jest to branża, która pozwala utylizować ogromną ilość poubojowych odpadów mięsnych.

Minister pytany o zapisy ustawy dotyczące tzw. uboju rytualnego zaznaczył, że jest to problem moralny i etyczny. Jak mówił, sam jest katolikiem i dla niego opinia Episkopatu jest ważna, ale - dodał - ubój rytualny jest dopuszczalny na świecie.

- Ubój przeprowadzany według oczekiwań pewnych grup religijnych, ma utrzymać naszą pozycję na rynku mięsa wołowego i drobiu. Nie chodzi tu o żywność koszerną dla religijnych Żydów. Dla Polski jest ważny rynek muzułmański, liczący ok. 1 mld ludzi, którzy oczekują na taką żywność, z niego nie możemy zrezygnować. Nawet jeżeli Polska zrezygnowałaby z takiego sposobu uboju, to kraje ościenne, np. Litwa, przejmie ten ubój - stwierdził Ardanowski.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA