Hodowcy w Niemczech mogą zostać zrujnowani przez podatek VAT na mięso

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-08-2019,12:50 Aktualizacja: 09-08-2019,15:52
A A A

Politycy w Niemczech, jak informuje TVP 1, chcą podnieść podatek VAT na mięso. Docelowo projekt ten ma wpłynąć na poprawę dobrostanu zwierząt oraz ochronę klimatu. Hodowcy są przeciwni takiemu rozwiązaniu.

Politycy w Niemczech, zarówno ze strony socjaldemokratów jak i Partii Zielonych, chcą podnieść podatek VAT na mięso z 7 do 19 procent.

Wpływy z tego podatku, jak podaje TVP 1, mają poprawić warunki hodowli zwierząt oraz wpłynąć pozytywnie na programy działające na rzecz środowiska.

mleko, skup mleka, cena mleka, mleczarnie

Mleko jest tańsze więc maleje jego produkcja

Skup mleka w Polsce w czerwcu według Głównego Urzędu Statystycznego wyniósł 992,2 mln litrów. W porównaniu z majem 2019 r. oznacza to spadek o 6,4 proc. Skup mleka w czerwcu tego roku, jak informuje Polska Federacja...

Hodowcy zwierząt gospodarskich w Niemczech boją się, że program ten doprowadzi ich do ruiny. Ich zdaniem wydawanie pieniędzy na dobrostan zwierząt to bardzo dobry pomysł, który doskonale jest odbierany przez społeczeństwo.

Rolnicy obawiają się jednak tego, że wpływy z tego podatku nie dotrą tam, gdzie powinny czyli bezpośrednio do nich.

Niemieccy hodowcy oczekują innego wsparcia niż podniesienie podatku na mięso. Ich zdaniem pieniądze powinny trafiać bezpośrednio do rolników, a nie do skarbu państwa.

Niemieccy konsumenci zjadają rocznie około 60 kilogramów mięsa. I choć kampanie promujące w tym kraju wegetarianizm są coraz silniejsze, to jak informuje TVP 1, dla 90 proc. z nich produkty pochodzenia zwierzęcego są podstawą diety.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA