Hodowcy będą rzetelnie informować. Apelują o to samo
Organizacje zajmujące się obroną praw zwierząt i ekologią każdego roku wiosną zwiększają swoją aktywność. Jednak w walce o uwagę i środki darczyńców posługują się informacjami, które po pierwsze są niepełne, a po drugie sprzeczne z faktami i wiedzą naukową.
Polscy hodowcy trzody, bydła i drobiu w ramach inicjatywy #hodowcyrazem apelują o prostowanie takich przekłamań.
#HodowcyRazem wzywają do obrony europejskich rolników
Mity, które trzeba obalić
Producenci mleka często są oskarżani o to, że odbierają cielęta krowom od razu po porodzie. Hodowcy świń słyszą, że życie tych zwierząt to wyłącznie pasmo cierpień, a człowiek nie jest ewolucyjnie przystosowany do jedzenia mięsa. Fora internetowe są pełne tego rodzaju wpisów oraz treści.
Inicjatywa #hodowcyrazem tłumaczy więc, że współczesne rasy krów produkują tak dużo mleka, że jego ilość wielokrotnie przekracza zapotrzebowanie cieląt.
Hodowcy świń przestrzegają zasad dobrostanu tych zwierząt, ponieważ pozwala im to osiągnąć zysk.
Naukowcy twierdzą, że mięso jest naturalnym składnikiem i obecnym w ludzkiej diecie od setek tysięcy lat.
Hodowcy widzą partnera do współpracy
Inicjatorzy akcji #hodowcyrazem podkreślają istotną rolę partnerskiej współpracy z organizacjami ekologicznymi.
Kolejny kraj wycofuje profilaktyczne stosowanie antybiotyków u zwierząt
"Ich aktywność nie raz była dla sektora rolnego dodatkową inspiracją do zmian, a rzetelne organizacje pro-ekologiczne i pro-zwierzęce są postrzegane przez podmioty stowarzyszone w inicjatywie #HodowcyRazem jako cenni partnerzy, którzy wskazują dodatkowe kierunki możliwych zmian w hodowli zwierząt. To nie ekolodzy są celem inicjatywy, tylko nierzetelne informacje, które zakłamują rzeczywistość" czytamy w komunikacie wydanym przez hodowców zwierząt.
Hodowcy będą wkrótce obalać powszechne mity dotyczące między innymi szkodliwości spożywania mięsa, używania przez hodowców antybiotyków, rzekomego wylesiania w Polsce, emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczenia gleby i zagrożeń dla bioróżnorodności.
"Nowoczesna produkcja zwierzęca może być i jest prowadzona z zachowaniem dobrostanu zwierząt, ograniczeniem stosowania antybiotyków, z ograniczeniem emisji gazów i zamkniętymi obiegami prowadząc do dostarczania konsumentom najwyższej jakości produktu stanowiącego o wiele naturalniejsze i zdrowsze pożywienie niż promowane, często syntetyczne, zamienniki" podsumowują hodowcy.
Pełną treść oświadczenia znajdziesz TUTAJ
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów|Sygnały kur nieśnych|Sygnały indyków|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)