Gdzie i kiedy odbędzie się akcja doustnego szczepienia lisów?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-04-2023,13:30 Aktualizacja: 04-04-2023,14:04
A A A

Główny Lekarz Weterynarii informuje o prowadzeniu wiosennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w woj. lubelskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko - pomorskim, łódzkim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Akcja doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego i kujawsko - pomorskiego odbywa się między 25 marca a 16 kwietnia 2023 r.

Szczepienia lisów na terenie województwa łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego odbędzie się między 15 a 27 kwietnia 2023 r.

ngo, organizacje rolnicze, obrońcy zwierząt, odbiór zwierząt, ustawa o ochronie zwierząt, bydło mięsne, monitoring

Organizacje rolnicze: ngo nie mogą nadużywać swoich uprawnień

12 największych organizacji rolniczych w Polsce popiera zmianę ustawy o ochronie zwierząt. Organizacje te jednocześnie wniosły uwagi do projektu specustawy o ochronie zwierząt oraz innych ustaw, mających na celu poprawę nadzoru nad ich zdrowiem i...

Akcja szczepień jest wykonywana przez zrzuty przynęty zawierającej szczepionkę doustną przeciwko wściekliźnie dla lisów wolno żyjących z samolotów lub śmigłowców oraz na jej ręcznym wykładaniu.

Nazwa stosowanego podczas akcji produktu leczniczego weterynaryjnego to Lysvulpen w postaci zawiesiny doustnej dla lisów rudych.

Przynęta ma postać zielono-brązowego krążka o intensywnym rybnym zapachu, a w jej wnętrzu umieszczony jest plastikowy blister zawierający płynną szczepionkę.

Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka spowoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką.

W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką.

mięso, bydło mięsne, Jacek Zarzecki, stopdezinformacjiżywnościowej, obrońcy zwierząt, żywność pochodzenia zwierzęcego

Obrońców zwierząt nie interesują ... zwierzęta

- Czy jakakolwiek organizacja zwierzęca pozytywnie zareagowała na fakt, że polscy hodowcy otrzymają więcej pieniędzy na poprawę dobrostanu zwierząt? Oczywiście że nie, ponieważ im nie zależy na zwierzętach - mówił Jacek Zarzecki, prezes...

W tym celu psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku kontaktu zwierząt domowych czy gospodarskich z przynętą, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

W razie kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

Główny lekarz weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze przypadki występowania wścieklizny w Polsce,

GLW zachęca również do szczepienia przeciwko wściekliźnie kotów.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA