Dobrostan zwierząt ważny dla obywateli. Chcą zniesienia epoki klatkowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-09-2019,11:00 Aktualizacja: 12-09-2019,10:32
A A A

"Koniec Epoki Klatkowej" to inicjatywa obywatelska na rzecz dobrostanu zwierząt. Jak informuje jej autor Compassion Polska, ponad 1,5 mln osób złożyło pod nią swoje podpisy.

Inicjatywę "Koniec Epoki Klatkowej" w Polsce podpisało ponad 80 000 osób. Ostateczna liczba głosów wciąż jest liczona.

Celem inicjatywy jest zakończenie stosowania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej. Zdaniem Compassion Polska stanowią one niepotrzebne okrucieństwo.

Compassion Polska połączyła siły ze 170 organizacjami pozarządowymi z całej UE, w Polsce z fundacją Viva, Otwarte Klatki, fundacją Alberta Schweitzera, OTOZ, Basta oraz Klubem Gaja.

cielęta, dobrostan cieląt, cielęta w parach, bydło mleczne

Cielęta utrzymywane w parach lepiej się rozwijają?

Cielęta utrzymywane w pojedynczych kojcach czy budkach mają upośledzone zdolności poznawcze. Stają się również strachliwe. Z kolei te przebywające w parach szybciej pobierają paszę stałą i lepiej radzą sobie w nowych warunkach. Dobrostan...

Stowarzyszenia zajmujące się ochroną środowiska, prawami konsumentów i prawami zwierząt utworzyły międzynarodową koalicję.

- Jesteśmy niezmiernie dumni z tego wspólnego zwycięstwa. Niewiele europejskich inicjatyw obywatelskich osiąga wymagany próg miliona podpisów. Zebranie ponad 1,5 miliona podpisów oznacza, że Komisja Europejska nie może zignorować tego, jak wielkie znaczenie dla obywateli i obywatelek UE ma dobrostan zwierząt hodowlanych - mówi prezes fundacji Compassion Polska i reprezentantka Komitetu Europejskiej Inicjatywy "Koniec Epoki Klatkowej" Małgorzata Szadkowska.

Przez ostatni rok kampania mająca na celu zebranie wymaganego miliona podpisów obejmowała wydarzenia w krajach UE, współpracę z posłami i posłankami do Parlamentu Europejskiego i znanymi osobami, m.in. Barbarą Kurdej-Szatan czy Mateuszem Damięckim.

Szkoła Żywienia, dobrostan bydła mlecznego, krowy mleczne, cielęta

Dobrostan bydła mlecznego. Mamy nad czym pracować

- Dobrostan zwierząt, to nie jest zbyt popularne słowo. Wiemy, że on jest potrzebny i że powinniśmy się nim zająć. Często słyszymy jednak, że może zrobimy to później, są ważniejsze sprawy - mówił prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski...

Śledztwa dotyczące hodowli klatkowej cieląt, królików i świń, przeprowadzono również w Polsce oraz uruchomiono cyfrową platformę aktywistyczną "Wojownik Klatek".

W Polsce projekt stał się widoczny przez 36 metrowy billboard w centrum Warszawy oraz po kampanii billboardowej w warszawskim metrze, który zasięgiem objął nie tylko jego stacje, ale także wszystkie wagony.

- Walka o uwolnienie zwierząt z klatek jeszcze się jednak nie zakończyła. Teraz czas na to, aby Komisja Europejska wprowadziła zmiany, których żądają obywatele i obywatelki. Czas epoki klatkowej dobiega końca i właśnie powiedzieliśmy jasno. Dość okrucieństwu wobec zwierząt - mówi Małgorzata Szadkowska.






Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA