COVID-19 u zwierząt futerkowych. Kredyt zamiast odszkodowania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-03-2021,9:25 Aktualizacja: 03-03-2021,9:17
A A A

Za zabite norki z powodu COVID-19 przepisy nie przewidują odszkodowania. Przedsiębiorca może ubiegać się o kredyt z dopłatą do oprocentowania na wznowienie działalności - informuje KRIR powołując się na pismo z ministerstwa rolnictwa.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wysłała pismo do resortu wnioskując o wprowadzenie zmian do przepisów rozporządzeń ministra ustanawiających chorobę COVID-19 u norek jako chorobę zwalczaną z urzędu, umożliwiających hodowcom zwierząt futerkowych uzyskanie odszkodowania w związku z wykryciem SARS-COV-2 u norek.

hodowla norek, koronawirus u norek, Daniel Chmielewski, szczepienia weterynarzy

Hodowcy norek nie chcą na fermach niezaszczepionych weterynarzy

Hodowcy zwierząt futerkowych sprzeciwiają, by na fermy wchodzili niezaszczepieni weterynarze - mówił w piątek Daniel Chmielewski, szef Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych. Przedstawiciele kilku organizacji...

Wirus u norek został wykryty 31 stycznia na fermie w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego. W stadzie znajdowało się 5845 norek, zwierzęta zostały zutylizowane.

Hodowcy domagają się odszkodowania. W świetle obecnych przepisów koronawirus jest chorobą, która podlega zwalczaniu, ale nie przewidziano odszkodowań za likwidację stada.

MRiRW wyjaśniło, że "w odniesieniu do odszkodowań za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej zauważyć należy, że ich przyznawanie nie jest generalną zasadą".

"W ramach zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek, ze środków budżetowych przeznaczonych dla Inspekcji Weterynaryjnej na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, pokrywane są przy tym koszty: zabicia norek, unieszkodliwienia ich zwłok, unieszkodliwienia paszy i oczyszczania i dezynfekcji gospodarstwa, a także odszkodowania za zniszczoną paszę oraz – ewentualnie – za zniszczony sprzęt, który nie może być poddany odkażaniu" - wylicza ministerstwo.

Janusz Wojciechowski, rolnictwo, rolnicy, trzoda chlewna, drób, bydło mleczne, bydło mięsne, Europejski Zielony Ład, WPR

Hodowcy zwierząt dyskutowali z Januszem Wojciechowskim

Hodowcy trzody chlewnej, bydła oraz drobiu przez cały weekend rozmawiali na Twitterze z Januszem Wojciechowskim. Tę dynamiczną wymianę zdań wywołał tweet dotyczący rosnących cen skupu trzody chlewnej. Krajowy Związek Pracodawców...

Jak napisano, zgodnie z ustawą z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych, przedsiębiorca dotknięty skutkami choroby może ubiegać się o kredyty obrotowe odnawialne lub nieodnawialne z dopłatami do ich oprocentowania.

Mogą być udzielane w celu zapewnienia płynności finansowej utraconej lub zagrożonej utratą w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Kredyty są udzielane na warunkach komercyjnych, natomiast z Funduszu Dopłat do Oprocentowania są realizowane dopłaty do oprocentowania w wysokości: 2 proc. w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych lub średnich przedsiębiorców oraz 1 proc. w przypadku dużych przedsiębiorców.

Co do wiarygodności badań, resort poinformował, że są wykonywane w laboratorium Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, które analizuje próbki za pomocą najbardziej wiarygodnej metody badań molekularnych (real time RT-PCR).
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA