Hodowcy zwierząt dyskutowali z Januszem Wojciechowskim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-03-2021,13:20 Aktualizacja: 01-03-2021,13:24
A A A

Hodowcy trzody chlewnej, bydła oraz drobiu przez cały weekend rozmawiali na Twitterze z Januszem Wojciechowskim. Tę dynamiczną wymianę zdań wywołał tweet dotyczący rosnących cen skupu trzody chlewnej.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej poinformował, że rosnące ceny skupu trzody chlewnej pozwolą rolnikom nieco odetchnąć po bardzo trudnym okresie niskich stawek.

"Wielu niestety nie odbije się przez dłuższy czas. Bardzo duży wpływ ma skala produkcji i dla małych gospodarstw taka cena nie gwarantuje odbicia jeszcze długo. Stąd postępująca konsolidacja czy specjalizacja i zwiększanie skali produkcji. A komisarz swoje" napisał użytkownik @LukasPrzytarsky

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, KZP-PTCH POLPIG, żywiec wieprzowy

Rynek tuczników w Europie przeżywa wiosenne przebudzenie

Rynek tuczników już wyraźnie odnotowuje ożywienie. Podwyżka cen skupu świń w Niemczech, która w ostatnich notowaniach Zrzeszenia Producentów Żywca i Mięsa VEZG z 24 lutego wyniosła 9 eurocentów, dała impuls do podobnych...

Na odpowiedź ze strony Janusza Wojciechowskiego, komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, nie trzeba było długo czekać.

"Konsolidacja i zwiększanie skali... jak długo wytrzyma Pan to zwiększanie skali? I co z tymi, którzy nie wytrzymają "zwiększania skali"? Bo ja chcę dać szansę tym, którzy chcą żyć bez zwiększania skali, natomiast gotowi są poprawić jakość produkcji" odpisał na swoim Twitterze Janusz Wojciechowski.

Po tym wpisie pytania oraz komentarze ze strony rolników, producentów rolnych i komisarza posypały się lawinowo.

"Panie komisarzu pisałem już. To jaka dopłata do trzody zapewni dochód rodzinie aby mogła wyżyć z tych 100 świń? Jeśli dwie osoby poza rolnictwem zarobią minimalnie 50 tyś rocznie" pytał użytkownik @sz_statkiewicz.

"Z samych 100 świń Pan nie wyżyje, ale ze 100 świń. 15 krów, 300 kur, utrzymywanych dla produkcji ekologicznej, odpowiednio wspieranej - to już jest szansa, że tak. Bo jeśli będzie Pan miał same świnie to nie ma pewności, że i z 10 tysięcy Pan wyżyje. Do pierwszego kryzysu tak" odpowiadał Wojciechowski.

cena bydła, skup żywca wołowego, wołowina, ceny w Polsce i w Unii Europejskiej,

Krajowa cena skupu bydła rzeźnego nieznacznie spadła

Żywiec wołowy w Polsce w drugim tygodniu lutego odnotował kolejny spadek.   Cena bydła rzeźnego na rynku krajowym w drugim tygodniu lutego 2021 r. spadła o 1% w odniesieniu do poprzedniego notowania i wyniosła 6,70 zł za kg.    Była...

Komisarz odpowiadał w swoich tweetach, że zna realia wsi, na której pracował i do dziś sporadycznie pracuje.

"Przy 100 świniach 15 krowach i 300 kurach wie Pan że jest zajęcia dla 2 osób na 12 godzin dziennie? Rolnik to też człowiek i chciałby mieć czas dla rodziny" komentował użytkownik @sz_statkiewicz.

"Czy wiem? Proszę sobie wyobrazić, że wiem ile się pracuje przy krowach, świniach i kurach. Tak się składa, że wiem, bo doświadczyłem" odpowiadał Wojciechowski.

Dużo emocji wywołała również Wspólna Polityka Rolna i Europejski Zielony Ład.

"Po pierwsze projekt, po drugie konsultowany, po trzecie może być zmieniony, po czwarte będzie zmieniony, po piąte musi być zatwierdzony przez KE, po szóste nie wiadomo czy będzie w takim kształcie zatwierdzony - a Pan już załamuje ręce" odpowiadał komisarz UE ds. rolnictwa jednemu z uczestników rozmowy.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Mleko nieco tańsze, ale mleczarnie wciąż dobrze płacą

Mleko w skupie wciąż jest drogie. Mimo że cena surowca nieco zmalała, mleczarnie nadal płacą producentom wysokie stawki. Cena mleka w styczniu w skupie wyniosła 1,49 zł za litr. To o 2,3% mniej niż w grudniu 2020 r., kiedy surowiec kosztował niemal...

"Chcecie wspierać małe gospodarstwa, a co z działami specjalnymi do 50DJP, które są małymi rodzinnymi gospodarstwami wykluczonymi od początku z wszelkiej pomocy, modernizacja itp... Wspieracie papierowych rolników, a zapominacie o tych którzy faktycznie coś produkują..." komentował użytkownik @Hodowca1.

Na to pytanie nie padła już żadna odpowiedź. Być może jednak już wkrótce rolnikom uda się zadać je ponownie.

4 marca rolnicy będą mogli wziąć udział w Dialogu Obywatelskim z Januszem Wojciechowskim w formie transmisji online. Głównym tematem będzie Europejski Zielony Ład.

Więcej informacji na temat spotkania znajdziesz TUTAJ.

Dyskusję można śledzić na Twitterze na profilu Janusza Wojciechowskiego.



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA