Branża mięsna z niepokojem patrzy w przyszłość. Najwięcej straci na Breksicie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
11-12-2017,11:40 Aktualizacja: 11-12-2017,11:55
A A A

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sprawi, że znacznie spadnie sprzedaż mięsa, a w konsekwencji pracę straci blisko 32 tysiące osób z branży - dowodzi najnowszy raport przygotowany na zlecenie jednej z organizacji branżowych.

Hodowcy z coraz większym niepokojem patrzą w przyszłość. W dokumencie przewidziano tzw. czarny scenariusz, oznaczający Brexit bez podpisywania umowy ze Wspólnotą, a zatem bez okresu przejściowego - donosi Polskie Radio powołując się na portal wnp.pl

Bydło polskie mięsne czerwone, bydło mięsne rodzime, hipertrofia mięśni, hodowla bydła mięsnego.

Bydło mięsne rodzime. Wyhodujemy polską rasę?

Hodowcy z Warmii i Mazur, jak informuje TVP1, chcą rozpocząć badania które mają doprowadzić do stworzenia pierwszej w historii naszego kraju polskiej mięsnej rasy bydła. Będą one prowadzone na bazie hodowli zachowawczej bydła mlecznego rasy...

Jeśli te przewidywania sprawdzą się zaczną obowiązywać taryfy Światowej Organizacji Handlu (WTO) i sektor mięsa, który jest narażony na najwyższe stawki zostałby obciążony średnią opłatą celną wynoszącą blisko 50 proc.

W raporcie czytamy również, że koszty eksportu - a więc nałożone bariery taryfowe, kontrole celne i weterynaryjne oraz zwiększone koszty transportu - zmniejszyłyby wywóz mięsa z UE do Wielkiej Brytanii nawet o 84 proc. w przypadku wołowiny, o 76 proc w przypadku mięsa baraniego i o 48 proc. w przypadku wieprzowiny. A to i tak bardzo ostrożne szacunki.

Taka redukcja handlu doprowadziłaby do nadwyżki unijnej wołowiny i wieprzowiny, co miałoby znaczny wpływ na cenę rynkową. Wartość unijnej wytwórczości mięsa poważnie ucierpiałaby - stawki za wołowinę w UE poleciałyby w dół o ponad 8 proc., zaś wieprzowiny o ponad 7 proc.

Szok cenowy wpłynie natomiast na szybki spadek wartości unijnej produkcji wołowiny o około 2,4 mld euro, a wieprzowiny o ponad 2,3 mld euro. W konsekwencji oznaczać to będzie likwidację co najmniej 32.000 miejsc pracy.

Autorzy raportu ostrzegają, że szok wywołany wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii doprowadzi do dużo większych konsekwencji niż rosyjskie embargo z 2014 roku.

źródło: Polskie Radio, wnp.pl
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA