Będą patrzeć europosłom na ręce
Europejscy rolnicy są niezadowoleni w związku z forsowaną nową Wspólną Polityką Rolną. W wielu państwach trwają protesty organizowane przeciwko planom nakładania trudnych do zrealizowania wymogów.
Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik 17 sierpnia skierował list otwarty do przedstawicieli europejskich organizacji rolnych wzywający do współpracy na rzecz ochrony europejskiego rolnictwa.
Rolnicy nie zgadzają się także z narracją, w myśl której obarcza się ich winą za zmiany klimatu.
"Sytuacja, w której znajduje się dziś europejskie rolnictwo, każe nam wszystkim bić na alarm. Bez względu na to, który sektor rolny reprezentujemy, w jakim mówimy na co dzień języku i z jakiego kraju pochodzimy, wszyscy - nie tylko jako rolnicy, ale przede wszystkim jako mieszkańcy Europy jesteśmy równie zagrożeni - pisze w liście otwartym Szczepan Wójcik.
ASF utrudnia dystrybucję nasienia knurów. Branża apeluje do ministra
Szef IGR wychodzi z inicjatywą zorganizowania pierwszej w historii unijnego rolnictwa wideokonferencji przedstawicieli europejskich organizacji, stowarzyszeń i związków rolnych. Jego zdaniem bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańców naszego kontynentu może zostać poważnie zachwiane, dlatego tak ważne jest wspólne działanie.
- Dołożymy więc wszelkich starań, aby zjednoczyć w tej jednej sprawie rolników z całej Unii Europejskiej, aby powiedzieć dość! Dość ustalania polityki rolnej w zaciszach gabinetów bez udziału obywateli, rolników, producentów i przetwórców - podkreśla Szczepan Wójcik i dodaje:
- Ostatnią rzeczą której się spodziewaliśmy jest to, że wysłany z Polski do Unii Europejskiej komisarz stanie się twarzą redukcji znaczenia rolnictwa, które jest jednym z kluczowych filarów bezpieczeństwa Wspólnoty.
W ciągu najbliższych kilku tygodni Instytut Gospodarki Rolnej otworzy swoje biuro w Brukseli. Instytucja ma na celu m.in. przyglądanie się działaniom polskich europarlamentarzystów i przygotowywanie cyklicznych raportów z ich działalności związanej z rolnictwem.
"Informujemy ponadto, że treść przesłanych listów otwartych dostępna jest na uruchomionej stronie www.eunitedagri.com Dzięki temu rolnicy z różnych krajów mogą wysłuchać listów otwartych w swoich ojczystych językach" czytamy w komunikacie IGR.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów|Sygnały kur nieśnych|Sygnały indyków|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)