ARiMR czeka na spis zwierząt do końca roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-12-2016,14:40 Aktualizacja: 27-12-2016,14:58
A A A

Rolnicy najpóźniej do 31 grudnia muszą dostarczyć spis zwierząt utrzymywanych we własnym gospodarstwie w myśl ustawy z 23 września, której celem jest ułatwienie zwalczania chorób zakaźnych. Przepisy te obowiązują od 18 października - informuje TVP 1.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej, bydła, owiec i kóz w myśl nowych przepisów mają obowiązek sporządzania jeden raz w roku spisu wszystkich zwierząt, który należy dostarczyć do powiatowego biura ARiMR w ciągu siedmiu dni, ale nie później niż do 31 grudnia.

spis zwierząt, trzoda chlewna, bydło, drób, KRIR, nowe zasady identyfikacji i rejestracji zwierząt

Do końca roku trzeba spisać zwierzęta

Od 18 października br. obowiązują nowe zasady dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich. Trzeba pamiętać m.in. o dokonaniu spisu stanu stada do końca grudnia. Pojawiły się natomiast kłopoty z interpretacją przepisów w...
Można to zrobić osobiście, za pomocą pełnomocnictwa lub wysłać pocztą.

Producenci i hodowcy trzody chlewnej w związku z tymi przepisami muszą oznakować w terminie 30 dni od urodzenia każde zwierzę urodzone w danym gospodarstwie.

Jeżeli świnie zostaną przemieszczone przed 30 dniem to na jeden dzień przed tym wydarzeniem należy założyć kolczyk i zgłosić to w terminie do siedmiu dni do powiatowego biura ARiMR.

Świnie w nowym gospodarstwie w sytuacji, kiedy będą tam przebywać dłużej niż 30 dni powinny być dodatkowo oznakowane tatuażem. Z kolei na terenach, na których występują ograniczenia związane z występowaniem chorób zakaźnych wszystkie przemieszczenia zwierząt powinny być zgłaszane do agencji w ciągu 48 godzin - informuje TVP 1.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA