Antybiotyki są nadużywane w hodowli zwierząt
Światowy tydzień wiedzy o antybiotykach rozpoczął się 13 listopada i potrwa do niedzieli 19 listopada. Organizacja CIWF Polska przypomina z tej okazji jak wygląda sytuacja w Polsce i jak niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia jest nadużywanie antybiotyków w hodowli zwierząt.
Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem zużycia w hodowli zwierząt tzw. krytycznie ważnych antybiotyków, tj. najsilniejszych w leczeniu chorób ludzi.
"60 proc. wszystkich antybiotyków stosowanych jest w hodowli zwierząt. W ciągu 3 lat (2011-2014) ich zużycie w rolnictwie wzrosło o 23 proc. Tylko w 2015 r. zwierzętom hodowlanym podano niemal 600 ton tych środków" czytamy w komunikacie wydanym przez CIWF Polska, która jest częścią międzynarodowej organizacji CIWF (Compassion in World Farming).
Zwierzętom podaje się średnio trzy razy więcej antybiotyków niż wynosi zalecana bezpieczna dawka. Zdaniem CIWF Polska jest to 140,8 mg leków na kg masy ciała zwierzęcia, podczas gdy maksymalna bezpieczna dawka nie powinna przekraczać 50 mg/kg.
Superbakterie coraz bardziej niebezpieczne. Walka bez leków jest więc niemożliwa do wygrania. Zdaniem fundacji CIWF Polska musimy działać już teraz. Dobrą okazją ku temu jest trwający właśnie światowy tydzień wiedzy o antybiotykach.
Mięso zwierząt karmionych hormonami trafi na rynek UE?
Polska organizacja, która jest członkiem międzynarodowej koalicji Ratujmy Nasze Antybiotyki, podkreśla niebezpieczeństwo wynikające z rosnącej oporności bakterii na antybiotyki i apeluje do polskiego ministra rolnictwa i ministra zdrowia o podjęcie natychmiastowych działań w kwestii nadużywania antybiotyków w rolnictwie.
CIWF Polska, ProVeg i Fundacja Wiemy Co Jemy wspólnie połączyły siły w kampanii Ratujmy Nasze Antybiotyki.
Dane opublikowane przez Europejską Agencję Leków pokazują, że stosowanie antybiotyków w całej Europie jest ponad dwukrotnie wyższe u zwierząt, niż u ludzi. Co gorsze, w europejskich gospodarstwach ponad 91 proc. antybiotyków podawanych jest zwierzętom masowo.
W związku z tym powstała już propozycja ogólnoeuropejskiego zakazu masowego profilaktycznego podawania antybiotyków zwierzętom hodowlanym, a także znacznego ograniczenia stosowania w rolnictwie antybiotyków zaklasyfikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, jako "ostatniej szansy”.
W marcu 2016 r. europosłowie zagłosowali za zakazem rutynowego stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt.