Alpaki będą zwierzętami gospodarskimi
Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt ustawy "O organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich". Po wejściu w życie nowych przepisów alpaki uzyskają status zwierząt gospodarskich.
Dokument powstał z powodu konieczności dostosowania przepisów krajowych do obowiązujących Unii Europejskiej - informuje Polski Związek Hodowców Alpak.
Opieka najmłodszymi alpakami
Projekt ustawy reguluje sprawy dotyczące hodowli i oceny wartości użytkowej oraz genetycznej, prowadzenia ksiąg hodowlanych, rejestrów hodowlanych dla świń i rejestrów dla pozostałych zwierząt gospodarskich, a także ochrony zasobów genetycznych oraz nadzoru nad hodowlą i rozrodem wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich.
Wprowadzenie w życie ustawy daje nadzieje na uporządkowanie spraw związanych z hodowlą alpak i wyeliminowanie wielu występujących nieprawidłowości w obrocie tymi zwierzętami i idącymi za tym zagrożeniami epidemiologicznymi.
Z drugiej strony nowe wymogi mogą być sporym utrudnieniem dla osób posiadających alpaki w celach hobbystycznych i wykorzystujących je w działalności terapeutycznej.
Członkami PZHA są zarówno hodowcy jak i osoby zajmujący się alpakoterapią, hobbyści i miłośnicy alpak. Związek zapewnia zatem, że będzie reprezentować interesy wszystkich grup.
Polski Związek Hodowców Alpak to organizacja reprezentująca środowisko hodowców alpak. Została ona zaproszona przez ministerstwo rolnictwa do opiniowania treści projektu ustawy oraz rozporządzeń wykonawczych do tego dokumentu. Oprócz związku właścicieli i hodowców alpak niezależnie od ich kierunku zakupu skupia także Stowarzyszenie Hodowców Alpak i Lam, które również bierze udział w pracach w ministerstwie rolnictwa.