Znoszą część obostrzeń dotyczących importu drobiu z Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-06-2020,9:15 Aktualizacja: 08-06-2020,6:09
A A A

Służba weterynaryjna Hongkongu poinformowała w środę o wznowieniu eksportu mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych w tym jaj wstrzymanego w związku z wystąpieniem grypy ptaków w Polsce - podała Inspekcja Weterynaryjna .

Wznowienie eksportu dotyczy następujących powiatów: lubartowskiego (województwo lubelskie); krasnostawskiego i ostrowskiego (woj. lubelskie); ostrowskiego i szamotulskiego (woj. wielkopolskie); myśliborskiego (woj. zachodniopomorskie); legnickiego (woj. dolnośląskie); iławskiego (woj. warmińsko-mazurskie).

żywiec drobiowy, indyki, tuszki drobiowe, cena, kurczęta brojlery, kurczęta patroszone,

Jak kształtują się ceny żywca i mięsa drobiowego w Polsce?

Ceny zakupu kurcząt brojlerów w trzecim tygodniu maja wzrosła o 1%, a indyków spadła o 2%. W odniesieniu do cen sprzed roku kurczęta brojlery były tańsze o 13%, a indyki o 20%.   Według danych Biura Analiz i Strategii Krajowego...
"Przyjmowane będzie wyłącznie świeże/zamrożone mięso drobiowe oraz produkty z drobiu, których cała przesyłka pochodzi od drobiu utrzymywanego w kraju, strefie lub kompartmencie wolnym od grypy ptaków (Avian Influenza, AI) od momentu wylężenia. Przesyłki jaj przeznaczonych do spożycia przez ludzi (wyprodukowane/zapakowane) będą przyjmowane wyłącznie z kraju, strefy lub kompartmentu wolnego od AI pod warunkiem transportowania ich w nowych lub odpowiednio odkażonych opakowaniach" - czytamy w komunikacie Inspekcji.

Zaznaczono, że "przesyłka musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia w uzgodnionym formacie używanym aktualnie jako towarzyszące przesyłkom eksportowanym z Polski do Hongkongu".

O zniesieniu części restrykcji dotyczących importu drobiu z Polski w związku z wystąpieniem ptasiej grypy poinformowały także w tym tygodniu Singapur oraz Armenia.

Pierwszy przypadek ptasiej grypy w tym sezonie w Polsce stwierdzono pod koniec grudnia 2019 r. w miejscowości Stary Uścimów (Lubelszczyzna). Ostatni przypadek - 32. w tym roku odnotowano pod koniec marca br. w powiecie sulęcińskim, w województwie lubuskim, gdzie hodowano ok. 29 tys. indyków.

 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA