Wylęgarnie drobiu na skraju upadku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2020,9:15 Aktualizacja: 06-04-2020,9:21
A A A

Średnie i mniejsze zakłady wylęgu drobiu w Polsce tracą płynność finansową. Wiele z nich stoi na skraju bankructwa - alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Drobiarze ostrzegają, że bez pomocy publicznej baza wylęgowa w naszym kraju może zmniejszyć się nawet o połowę. Problemy - podobnie jak innych producentów żywności - pojawiły się wraz z początkiem epidemii koronawirusa w Polsce.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, jaja spożywcze, pandemia koronawirusa, handel jajami

Rośnie popyt na jaja spożywcze

Coraz więcej państw na świecie zaczyna głośno mówić o obawach o niedobór jaj konsumpcyjnych lub już istniejących ich brakach na rynkach. To efekt wykupywania żywności z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Izraelski minister...

Sektor mięsa drobiowego produkuje o 50 proc. więcej niż wynosi krajowe zapotrzebowanie. Oznacza to, że połowa wyrobów musi znaleźć nabywców za granicą. Tymczasem zamknięcie restauracji, hoteli oraz stołówek na zachodzie Europy spowodowało, że wywóz z dnia na dzień praktycznie zamarł.

- Dramatyczny spadek eksportu doprowadził do tego, że ceny skupu żywca obniżyły się w Polsce o ponad 60 procent. To z kolei zmusiło wielu hodowców drobiu do odwoływania wstawień i rezygnacji z zakupu piskląt. Wskutek reakcji łańcuchowej ucierpiały wylęgarnie - tłumaczy Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Zdaniem ekspertki bez publicznego planu pomocy sektorowi wylęgowemu nasz kraj może stracić pozycję europejskiego lidera w produkcji drobiu.

Polska jest największym wytwórcą i eksporterem tego gatunku mięsa w Unii Europejskiej. Jesteśmy także niekwestionowanym liderem w produkcji piskląt w Europie.

Rocznie polskie wylęgarnie opuszcza około miliard trzysta milionów piskląt kurcząt rzeźnych oraz kilkadziesiąt milionów piskląt indyczych, gęsich i kaczych.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA