Rośnie popyt na jaja spożywcze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
31-03-2020,10:20 Aktualizacja: 31-03-2020,10:24
A A A

Coraz więcej państw na świecie zaczyna głośno mówić o obawach o niedobór jaj konsumpcyjnych lub już istniejących ich brakach na rynkach. To efekt wykupywania żywności z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Izraelski minister rolnictwa wydał polecenie uruchomienia wzmożonego importu, aby uzupełnić zapasy produktu, którego nie może zabraknąć przed Świętem Paschy - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

jaja, cena jaj, Wielkanoc, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, koronawirus, kury nieśne, pisklęta kur nieśnych

Ceny jaj mogą wzrosnąć przed świętami

Jaja w tym roku mogą zdrożeć w okresie poprzedzającym Wielkanoc. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zaleca konsumentom, aby nie czekali do ostatniej chwili z ich zakupem. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, w której...

Choć początkowo Izraelczykom wydawało się, że są samowystarczalni w podaży jaj, gwałtowny wzrost popytu spowodował, że występują powszechne niedobory. W wielu supermarketach wprowadzono już limity zakupu jaj na osobę.

Najistotniejsze w tej sprawie jest jednak to, że Izrael zwrócił się o pomoc do Europy. Rząd nakazał zwiększenie importu z Hiszpanii, Włoch, Portugalii i Ukrainy.

Każdy z wymienionych krajów, choć należy do czołówki największych producentów oraz eksporterów jaj i przetworów jajecznych, zmaga się z negatywnymi konsekwencjami epidemii koronawirusa, w tym z utrzymaniem podaży jaj na rynku wewnętrznym i realizacją transakcji zagranicznych.

Eksperci KIPDiP zakładają, że włoskie drobiarstwo może być w dramatycznej sytuacji.

Spodziewają się, że na problemach konkurencji w bezpośredni czy pośredni sposób skorzystają polscy producenci i eksporterzy.

Wzmożony popyt na jaja z Europy może w nadchodzących tygodniach wywołać szoki podażowo-popytowe na unijnym rynku wpływając na ceny.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA