Wojna zatrzymała ukraiński eksport drobiu
MHP, największy ukraiński producent i eksporter mięsa drobiowego ogłosił, że nie jest możliwy jakikolwiek wywóz zagraniczny. Firma odpowiadająca za większość ze 162 tysięcy ton tamtejszego wywozu drobiu do UE z dnia na dzień przerwała dostawy.
Z oficjalnego komunikatu giełdowego wynika, że MHP będzie koncentrowało się obecnie w pierwszej kolejności na bezpieczeństwie pracowników, a w drugiej na produkcji i dostawach na rynek wewnętrzny - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Branża mięsna gotowa pomóc Ukrainie
Zaopatrzenie na rynku wewnętrznym jest jednak ogromnym wyzwaniem ze względu na liczne niebezpieczeństwa na drogach, gdzie dochodzi nawet do ostrzeliwania samochodów z żywnością. MHP zapewnia, że będzie bezpłatnie dostarczało żywność dla obrońców Ukrainy, szpitali oraz społeczności znajdujących się w szczególnie trudnych warunkach.
Firma spodziewa się bardzo znaczących, nieplanowanych strat. Kurs akcji przedsiębiorstwa zareagował bardzo gwałtownie na rosyjską napaść na Ukrainę. Ceny walorów firmy na londyńskiej giełdzie spadły o 45 proc. - z 6,64 dolarów (17 lutego) do 3,60 dolarów (1 marca).
- Dramat naszych przyjaciół pracujących w ukraińskim drobiarstwie jest bezprecedensowy. Traci nie tylko MHP, jedna z największych europejskich firm w branży, ale załamuje się z dnia na dzień cały tamtejszy eksport, na którego sukces sąsiedzi pracowali latami. Z podziwem przyglądamy się heroicznym decyzjom zarządu MHP, który wykazuje nie tylko dbałość o jakże skomplikowane zabezpieczanie interesów przedsiębiorstwa, ale zapewnia bezpieczeństwo pracownikom oraz bezinteresownie wspiera walczące społeczeństwo - mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
MHP wytworzyło w 2021 roku 754,4 tys. ton mięsa brojlerów kurzych, co oznacza wzrost produkcji o 3 proc. w porównaniu do 2020 roku (731,3 tys. ton). Sprzedaż ogółem była wyższa o 1 proc. i wyniosła 704,0 tys. ton.
Sprzedaż na rynku wewnętrznym spadła w 2021 roku o 11 proc. rok do roku do 288,831 tys. ton. Częściowo stało się tak z powodu zmniejszonej sprzedaży mięsa mrożonego. Z kolei popyt eksportowy na ukraińskie kurczaki wzrósł. Eksport poszedł w górę o 8 proc. do 402,388 tys. ton.
-
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków