Stres cieplny u drobiu czyli cichy zabójca
Drób, podobnie jak inne gatunki zwierząt, jest narażony na stres cieplny. Jakie negatywne skutki wywołują u ptaków wysokie dobowe temperatury powietrza?
Ptaki są wrażliwe na wysokie temperatury otoczenia oraz wilgotność powietrza, ponieważ nie mają gruczołów potowych, są pokryte piórami i charakteryzują się wysoką aktywnością metaboliczną. W sytuacji stresu cieplnego starają się schładzać m.in. przez opuszczanie skrzydeł i zianie.
Wybuchło ognisko grypy ptaków w Polsce!
- Ptaki dość cicho reagują na stres termiczny. Nie występują u nich zachowania agresywne. Zazwyczaj stają się spokojne i ciche - mówi Ignacy Zinkiewicz, wiceprezes spółki Zdrowy Drób.
Organizm ptaków w sytuacji letnich upałów zużywa energię na walkę z ciepłem. Dodatkowo maleje u nich pobranie paszy, przez co spadają średnie dobowe przyrosty ich masy ciała, a u kur niosek maleje nieśność.
- W tym okresie zazwyczaj stosowana jest nieco inna formuła paszowa, która umożliwia dostarczenie wystarczającej ilości składników pokarmowych przy mniejszym pobraniu mieszanki. Z kolei pisklęta, które są transportowane z wylęgarni na fermy, otrzymują substancje nawadniające w formie żelu dostarczającego im wody i elektrolitów - mówi Ignacy Zinkiewicz.
Ptaki otrzymują również preparaty, które wspomagają utrzymanie homeostazy w ich organizmach. W warunkach stresu cieplnego występuje bowiem u nich duża utrata wody, co wpływa na jej większe pobranie, a tym samym wypłukiwanie wielu mikro- i makroelementów z ich organizmu.
Rekordowa produkcja piskląt brojlerów problemem dla polskiego drobiarstwa?
Stres cieplny u drobiu jest minimalizowany przez odpowiednie systemy chłodzenia, np. w postaci wodnej mgiełki. Służą do tego także nasączone wodą papierowe panele rozmieszczone po zewnętrznej stronie bocznych ścian kurników. Przechodzące przez nie powietrze schładza się i dopiero później dostaje na ptaki.
Obecne kurniki są zazwyczaj nowoczesne, co wynika m.in. z tego, że zostały wybudowane stosunkowo niedawno, z użyciem nowoczesnych technologii. Posiadają one odpowiednią wentylację, która umożliwia odpowiedni bilans między temperaturą powietrza, a wilgotnością i jego przepływem.
Ponadto wejście do Unii Europejskiej spowodowało presję na większy dobrostan zwierząt, co dodatkowo motywowało hodowców drobiu do kolejnych inwestycji i unowocześniania obiektów inwentarskich.
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków