Spada eksport drobiu. Brazylia wciąż liderem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2015,11:25 Aktualizacja: 27-11-2015,11:50
A A A

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) prognozuje, że światowy eksport mięsa drobiowego w 2015 roku wyniesie około 10,2 mln ton i będzie o 2 proc. niższy niż przed rokiem.

Eksperci przekonują, że spory wpływ na to ma przede wszystkim coraz mniejszy wolumen eksportu z rynku Stanów Zjednoczonych, który przez rok obniży się prawdopodobnie aż o 10 proc. (322 tys. ton) do 2,9 mln ton.

drób, przetwórstwo drobiu, ubojnia drobiu, rynek drobiu

Zaostrza się konkurencja na ryku drobiu

Coraz więcej firm poszerza swoje portfolio i wychodzi z inwestycjami poza granice swojego kraju. Dobrym przykładem jest Hiszpania, gdzie Grupo Fuertes w br. podjęła decyzję o zakupieniu 5,06% udziałów w Cherkizovo, rosyjskiej grupie...

Analitycy BGŻ BNP Paribas uważają jednak, że dalszy spadek światowego eksportu hamowany będzie przez dwóch kolejnych najważniejszych graczy w sektorze drobiu: Brazylię i UE, którzy zwiększyli wolumen tego gatunku mięsa kierowany na globalny rynek odpowiednio o 5,1 i 1,5 proc.

Pozycję głównego eksportera drobiu w 2015 r. umacnia Brazylia. Według prognoz udział tego kraju w światowym handlu wzrośnie z 34 do 37 proc., Stanów Zjednoczonych spadnie z 32 do 2 proc., a pozostanie na podobnym poziomie jak rok wcześniej - ok. 11 proc. Amerykańscy eksperci podają, że te trzy regiony odpowiadają za 76 proc. globalnego eksportu tego gatunku mięsa.

Szacowany przez USDA 2 proc. spadek eksportu drobiu będzie - według ekspertów - wspierać ceny mięsa kierowanego na sprzedaż.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA