Rekordowe wstawienia brojlerów kurcząt
W sierpniu pobity został rekord wstawień brojlerów kurcząt, który pierwszy raz w historii przekroczył 100 mln i wyniósł 100,2 mln sztuk. To o 16 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej - informuje GUS.
Świadczy to o dynamicznym rozwoju branży drobiarskiej - przekonują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas. Pomimo relatywnie niskich cen skupu, które w czwartym tygodniu września (według danych MRiRW) wyniosły średnio 3,37 zł za kilogram (-5 proc. r/r) produkcja mięsa drobiowego prawdopodobnie nadal jest opłacalna.
Rośnie eksport drobiu. Większa sprzedaż zrekompensuje niskie ceny?
Polskie wyroby są coraz bardziej popularne na rynku krajowym i zagranicznym. Z danych GUS wynika, że przeciętne spożycie drobiu w polskim gospodarstwie domowym systematycznie wzrasta i w 2015 r. wyniosło 18,36 kg na osobę.
Popyt wewnętrzny na ten gatunek mięsa wspierany jest również przez drożejącą wieprzowinę. W czwartym tygodniu minionego miesiąca za kilogram żywca wieprzowego płacono 5,50 zł, czyli o 18,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Relacja ceny kilograma żywca brojlerów kurcząt do kilograma żywca wieprzowego w omawianym okresie wyniosła 0,61 wobec 0,77 przed rokiem.
Wzrasta ponadto eksport naszego drobiu. Z danych MRiRW wynika, że w pierwszych siedmiu miesiącach br. sprzedaliśmy blisko 543 tys. ton nieprzetworzonego mięsa i podrobów - o 15 proc. więcej rok do roku. Głównymi odbiorcami towarów pozostają Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Wywóz do tych krajów stanowił ponad jedną trzecią wolumenu wysyłek.
- Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów