Ptasia grypa zabija kolejne łabędzie we Wrocławiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
24-01-2017,13:00 Aktualizacja: 24-01-2017,13:00
A A A
W ostatnich dniach we Wrocławiu znaleziono trzy martwe łabędzie, u których potwierdzono obecność wirusa H5N8. Jak poinformowało dziś miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, kolejne ptaki znaleziono w okolicach Wyspy Bielarskiej, Niskich Łak, Lasu Sołtysowickiego i Pilczyc. 
 
Pierwsze dwa martwe łabędzie znaleziono w ubiegłym tygodniu w Odrze w okolicach Wyspy Bielarskiej. Natomiast trzeciego w stawie w Parku Tołpy. Jest podejrzenie, że pozostałych siedem również mogło być zarażonych wirusem. Powiatowy lekarz weterynarii czeka na wyniki badań prowadzonych w instytucie w Puławach. 
 
ptasia grypa, łabędzie nieme, kaczka krzyżówka

Ptasia grypa - kolejne pięć przypadków u dzikich ptaków

W Polsce potwierdzono pięć kolejnych przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków u padłych łabędzi niemych oraz kaczki krzyżówki. Poszczególne przypadki odnotowano w woj. dolnośląskim, małopolskim, opolskim oraz...
Jednocześnie do odwołania zamknięta została Żabia Kładka, prowadzącą z Nadodrza na Wyspę Bielarską. W mieście do odwołania obowiązuje też bezwzględny zakaz dokarmiania ptaków – informuje Gazeta Wrocławska.
 
- W sumie od piątku mieliśmy siedem przypadków odnalezienia martwych ptaków. Jest duże prawdopodobieństwo, że i one miały wirusa H5N8 - mówi w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl Krzysztof Niementowski, powiatowy lekarz weterynarii.
 
Jednocześnie apeluje, by ograniczyć spacery w okolicach Odry, zwłaszcza ze zwierzętami oraz nie dokarmiać dzikich ptaków żyjących w wodach na terenie całego miasta. 
 
Jak szacuje Zdzisław Król, wojewódzki lekarz weterynarii obecnie we Wrocławiu przebywa około 50 łabędzi. Jego zdaniem wybicie tych, które zimują przy Wyspie Bielarskiej, a więc rejonie, w którym występuje wirus H5N8, nie wchodzi jednak w grę. To ptaki objęte ochroną, a na występowanie o specjalne zezwolenia nie ma po prostu czasu.
 
ptasia grypa, H5N8, nowe przypadki ptasiej grypy, podtyp H5N8, drób, wirus

Strach przed ptasią grypą. Wójtowie ostrzegają rolników

Kolejne ogniska H5N8 wywołują lęk nie tylko w przemysłowych fermach drobiu, ale także w małych gospodarstwach. Rolnicy w obawie przed wirusem likwidują hodowle. Atmosferę zagrożenia i niepewności potęgują groźby wysokich kar finansowych....
– Chore ptaki trudno też odizolować, bo nie mamy po prostu takiego miejsca. Musimy czekać aż padną wszystkie i odłowić je. To jedyne wyjście. Jeśli są zakażone, choroba prędzej czy później objawi się. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, więc to kwestia dni – wyjaśnia Zdzisław Król. 
 
Przypadki znalezienia padłych ptaków należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu pod numerem telefonu 713 479 820. 
 
- Trzeba podkreślić, że ten wirus nie jest groźny dla człowieka. Obawa rozprzestrzenienia się choroby istnieje zawsze, ale inaczej niż w przypadku masowego padania drobiu, jeśli chodzi o dzikie ptaki nie możemy mówić o żadnym ognisku choroby. To pojedyncze przypadki – uspokaja Krzysztof Niementowski, powiatowy lekarz weterynarii we Wrocławiu. 
 
- Należy jednak ograniczyć ruch w pobliżu miejsca, gdzie znaleziono martwego łabędzia, przede wszystkim spacery z psami. Nie wolno także dokarmiać dzikich ptaków, bo to powoduje, że skupiają się w jednym miejscu i wirus może się łatwiej przenosić – tłumaczy Niementowski. 
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA