Polska ma 13 proc. udział w eksporcie unijnego drobiu
Od stycznia do października 2015 r. Unia Europejska wyeksportowała do krajów trzecich ponad 1,16 mln ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu. To około 3 proc. mniej niż w tym samym czasie 2014 r.
W strukturze towarowej wolumenu wywozu dominowały produkty z kurcząt (86 proc. ogółu sprzedaży), których wysyłki poza Wspólnotę spadły jednak o 2,7 proc. do ok. 993 tys. ton - informuje FAMMU/FAPA.
Kurczęta brojlerów coraz tańsze
Zmniejszył się również wywóz mięsa indyczego (2,9 proc. do 114 tys. ton), żywca drobiu (3,8 proc. do 12 tys. ton), mięsa kaczek (30 proc. do 4,3 tys. ton) i pozostałych produktów (podrobów, przetworów, tłuszczu drobiowego - o 4,2 proc. do 34,2 tys. ton). Wyższa była natomiast sprzedaż gęsiny (6,5 proc. do 2,3 tys. ton.).
Najwięcej drobiu poza ugrupowanie wyekspediowały Francja, Holandia, Polska i Belgia. Nasz udział w unijnej sprzedaży wyniósł 13 proc., a przez rok dostawy poszły w górę o 22 proc.
Największymi odbiorcami tego gatunku mięsa w omawianym okresie były ponownie kraje afrykańskie - RPA i Benin oraz Arabia Saudyjska i Hongkong. Wysyłki do Rosji zmalały do ok. 1,3 tys. ton, ze względu na zakaz importu drobiu wprowadzony w sierpniu 2014 r. przez władze w Moskwie. Rosjanie kupowali na wspólnotowym rynku jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów i tłuszczu drobiowego.
Import sektora drobiu z państw trzecich do Unii w pierwszych dziesięciu miesiącach 2015 r. wyniósł ok. 672 tys. ton i był o 0,5 proc. niższy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy utrzymała Brazylia (55 proc. całkowitego przywozu).