Niedozwolony biocyd na fermach drobiu
W Holandii i Niemczech na fermach brojlerów kurzych zastosowano środek, który nie znajduje się na liście zarejestrowanych i dopuszczonych do stosowania w Unii Europejskiej biocydów.
Pierwsze doniesienia o takiej praktyce pochodziły z Holandii. Tamtejszy Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich ujawnił, że na kilku fermach brojlerów kurzych badania laboratoryjne potwierdziły, że został użyty środek o nazwie DutriRock Bedding Powder.
Salmonella czai się w łańcuchu dostaw. A najbardziej tracą producenci jaj
Z uwagi na swoje właściwości miał chronić przez zakażeniem salmonellą. Urzędnicy prowadzący dochodzenie wskazali jednak, że stosowanie środka w tym celu jest zabronione - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Każdy środek biobójczy zanim zostanie wprowadzony do obrotu musi bowiem zostać zatwierdzony przez odpowiedni urząd rejestrujący środki ochrony roślin i produkty biobójcze.
Rzecznik holenderskiego Inspektoratu Środowiska i Transportu zaznaczył, że dostawca produktu nie posiadał takiego zezwolenia. Nie jest to ponadto pojedynczy incydent.
Niedozwolony biocyd zastosowano też na fermach w Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii - potwierdziły niemieckie władze.
W wyniku przeprowadzonych badań, Holenderski Urząd ds. Oceny Ryzyka i Badań stwierdził, że substancja nie stanowi ryzyka dla bezpieczeństwa żywności i zdrowia konsumentów. Uznano zatem, że nie ma powodów, aby wycofywać z obrotu mięso kurcząt pochodzących z tych ferm. Podobnego zdanie są również niemieccy urzędnicy.
DutriRock jest proszkiem opartym na bazie dwutlenku chloru, którego powolne uwalnianie powoduje dezynfekujące działanie prze dłuższy czas. Podobno zwalcza różne rodzaje salmonelli.