Najwięcej jaj wciąż produkuje się w systemach klatkowych
Około 55 proc. jaj w Unii Europejskiej produkowanych jest w systemach klatkowych. 26 proc. wytwórczości pochodzi z systemu ściółkowego, 14,5 proc. z wolnowybiegowego, a ekologiczna produkcja to niecałe 5 proc. pogłowia.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz - w oparciu o dane źródłowe Komisji Europejskiej i szacunki własne - sporządziła analizę struktury produkcji jaj w krajach Wspólnoty wraz z charakterystyką tendencji obserwowanych w ostatnich latach na poszczególnych rynkach w odniesieniu do systemów utrzymania towarowych kur nieśnych.
Antybiotyki w leczeniu drobiu. Czy można je ograniczyć?
Przedstawiona procentowa struktura nie oddaje jednak obrazu rzeczywistych zmian na rynku. Dopiero analiza w ujęciu ilościowym - liczby kur w danym systemie - pokazuje stan faktyczny.
Trwa - tak głośno podkreślany przez grupy interesantów - proces przechodzenia przez producentów w Europie na systemy alternatywne, przy produkcja w klatkach jest utrzymywana, a nawet nieco rośnie.
Potwierdza to analiza struktury pogłowia kur w latach 2014-2016. Według danych KE i szacunków własnych KIPDiP, w 2016 roku w klatkach utrzymywano około 215 mln kur. Jest to podobna liczba jak w 2015 r. i nieco wyższa niż w 2014 r.
Coraz liczniejszego grona zwolenników systemów alternatywnych z pewnością nie brakuje w krajach od lat preferujących taką produkcję, ale w przypadku całej Unii, zmiany te nie są aż tak daleko idące.
W ubiegłym roku w systemach alternatywnych utrzymywano łącznie około 173 mln kur, czyli o około 3-4 mln więcej od 2014 r. Najbardziej wpłynęły na to zwiększone inwestycje w systemach wolnowybiegowych, przy czym niewielka ujemna korekta widoczna jest w pogłowiu kur utrzymywanych na ściółce.
Rozwija się produkcja ekologiczna, ale jest to niszowy segment rynku.
- Książki warte polecenia: Hodowla i chów gęsi |Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych